Oblężenie Konstantynopola w fantastyce. "Zmierzch bogów" M. Gołkowskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Oblężenie Konstantynopola w fantastyce. "Zmierzch bogów" M. Gołkowskiego
Michał Gołkowski "Bramy ze złota. Zmierzch bogów", wyd. Fabryka SłówFoto: mat. promocyjne

"Zmierzch bogów" silnie nawiązuje do dobrej polskiej literatury historycznej spod znaku Karola Bunscha, Zofii Kossak Szczuckiej, czy Pawła Jasienicy, ale są tu elementy fantasy – ocenia Mariusz Cieślik ostatni tom trylogii "Bramy ze złota" autorstwa Michała Gołkowskiego.

Posłuchaj

Historia i fantastyka w powieści "Zmierzch bogów" M. Gołkowskiego (Przodownicy lektury/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Michał Gołkowski "Bramy ze złota. Zmierzch bogów", wyd. Fabryka Słów Michał Gołkowski "Bramy ze złota. Zmierzch bogów", wyd. Fabryka Słów

Mury Konstantynopola jęczą pod naporem machin oblężniczych emira Maslamy, pchanego do walki przez ambicję, zemstę i honor. Atak za atakiem rozbija się o niezdobyte umocnienia... Jednak prawdziwe zagrożenie rodzi się w ciemnych zaułkach miasta i złotych salach pałacu cesarskiego. Pośród chaosu walk, mozaiki intryg i pełnych zwątpienia spojrzeń jest jeden człowiek, który nie potrzebuje już ani wiary, ani nadziei – ponieważ ten człowiek wie.

Teraz kiedy Zahred wie, że został dostrzeżony, nie cofnie się już przed niczym... Dosłownie niczym. Wojownicy ostrzą miecze i topory, szykując się do bitwy, która zadecyduje o losach kontynentu, a może i świata.

Teraz nie ma już odwrotu, bo los został eony temu zapisany w gwiazdach. Nadchodzi ostatnia walka, zbliża się Ragnarok – Zmierzch Bogów.

– To opowieść o tym, jak pogaństwo słowiańsko-nordyckie powoli znika pod naporem chrześcijaństwa. Głównym bohaterem jest niejaki Zahred, który jest waregiem, czyli wikingiem na służbie u cesarza Konstantynopola. Jest człowiekiem, który waha się, nie wiadomo kim jest, być może jest wręcz półbogiem. Ma wokół siebie niesamowitą drużynę, która jest w stanie pokonać każdego wroga i to oni dowodzą obroną Konstantynopola. Wmieszani w to są jeszcze Protobułgarzy i rozmaite ludy z ościennych państw – opowiada autor audycji.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 29.01.2020
Godzina emisji: 10.12

mat. prasowe/kr/ml

Polecane