Zbigniew Kuźmiuk: brexit to bardzo poważne osłabienie Unii Europejskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zbigniew Kuźmiuk: brexit to bardzo poważne osłabienie Unii Europejskiej
Premier Wielkiej Brytanii Boris JohnsonFoto: PAP/EPA/UK PARLIAMENTARY RECORDING UNIT HANDOUT

– Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii to także pomniejszenie liczby mieszkańców Wspólnoty o blisko 70 mln. To wyjście kraju o takim potencjale gospodarczym, jakby Unię opuściło 17 innych krajów - od najmniejszego do średniego - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. Gościem audycji był także Bogusław Liberadzki, eurodeputowany SLD.

Posłuchaj

Zbigniew Kuźmiuk i Bogusław Liberadzki o brexicie (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W środę Parlament Europejski ma po raz ostatni głosować w sprawie brexitu. Będzie to swego rodzaju przypieczętowanie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Co to oznacza w praktyce?

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: KUKE: z powodu problemów finansowych zagranicznych firm rośnie zagrożenie dla polskich przedsiębiorców

Zdaniem Zbigniewa Kuźmiuka brexit "to bardzo poważne osłabienie Unii Europejskiej". - Jest to także pomniejszenie liczby mieszkańców Wspólnoty o blisko 70 mln. To wyjście kraju o takim potencjale gospodarczym, jakby Unię opuściło 17 innych krajów - od najmniejszego do średniego - podkreślił gość Trójki.

UNia Europejska - Bruksela1200.jpg
"Nawet całą noc". Konsultacje budżetowe Polski przed nadzwyczajnym szczytem w Brukseli

"Ostatecznie udało się osiągnąć porozumienie"

Według europosła PiS "można powiedzieć, że w tym nieszczęściu jedynym szczęściem jest to, że wszystko odbywa się w oparciu o umowę". - Choć było to trudne, ostatecznie udało się osiągnąć porozumienie. To porozumienie oznacza, że Wielka Brytania zgodziła się płacić swoje zobowiązania do końca tej perspektywy finansowej - do końca 2023 roku - zaznaczył Zbigniew Kuźmiuk.


Wielka Brytania miała w Parlamencie Europejskim 73 posłów. 27 miejsc zostanie obsadzonych przez nowych deputowanych, z innych krajów, wybranych w 2019 r. Pozostałe miejsca pozostaną nieobsadzone Wielka Brytania miała w Parlamencie Europejskim 73 posłów. 27 miejsc zostanie obsadzonych przez nowych deputowanych, z innych krajów, wybranych w 2019 r. Pozostałe miejsca pozostaną nieobsadzone

Zdaniem Bogusława Liberadzkiego "po brexicie Unia na pewno się zmniejszy". - Ale czy się osłabi, to się okaże. Oczywiście będziemy o 15 procent mniejsi, jeśli chodzi o produkt globalny. To jest tyle, co pięć takich krajów jak Polska w Unii Europejskiej - powiedział eurodeputowany. 

Dodał, iż "siłą Unii Europejskiej jest nie tyle wielkość, co zwartość wewnętrzna". - Natomiast do końca tego roku będzie okres przejściowy, okres wychodzenia. Nie jest jeszcze przesądzone, co się zdarzy choćby z obywatelami UE mieszkającymi w Wielkiej Brytanii - podsumował Liberadzki.

Więcej w nagraniu.  

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Zbigniew Kuźmiuk (europoseł PiS) i Bogusław Liberadzki (europoseł SLD) 
Data emisji: 28.01.2020
Godzina emisji: 17.44

bartos

Polecane