Czasem historia jest jak piękny sen. "Marzyciele. Oni wyśnili Niepodległą" P. Legutko

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czasem historia jest jak piękny sen. "Marzyciele. Oni wyśnili Niepodległą" P. Legutko
"Marzyciele. Oni wyśnili Niepodległą" Piotr Legutko, Sylwester Szefer, Paweł Nowakowski, wyd. WAMFoto: mat. promocyjne

– Tytuł jest trochę prowokacyjny. Wszystkie te odcinki i eseje ukazują rozdarcie pomiędzy marzeniem a spełnieniem – mówił Piotr Legutko, publicysta i współautor programu "Marzyciele" emitowanego na TVP Historia, na którego podstawie niedawno powstała książka.

Posłuchaj

Marzący o niepodległej Polsce (Historie jak z książki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Marzyciele. Oni wyśnili Niepodległą" Piotr Legutko, Sylwester Szefer, Paweł Nowakowski, wyd. WAM "Marzyciele. Oni wyśnili Niepodległą" Piotr Legutko, Sylwester Szefer, Paweł Nowakowski, wyd. WAM

Marzyciele. Oni wyśnili Niepodległą" to zbiór esejów o Janie Matejko, Stanisławie Wyspiańskim, Romanie Dmowskim i innych, mniej znanych artystach, politykach, powstańcach, żołnierzach i społecznikach, którzy śnili o Niepodległej oraz o tym, jak ich sen się ziścił.

– Bohaterowie tej publikacji zostali najpierw przypomniani na ekranach telewizorów za pośrednictwem emitowanego przez kanał TVP Historia serialu "Marzyciele". Jego autorzy zdecydowali się teraz opowiedzieć więcej o ich losach i dokonaniach na kartach książki. (…) Dziś, po latach, jedynie nieliczne z tych postaci są nadal, choć nie bez trudu, rozpoznawane. O pozostałych wiedza się ulotniła, a pamięć zatarła. Zamieszczone tu opowieści będą zatem jedne z tych postaci przywracały pamięci we właściwym kształcie, a inne zostaną tu dopiero przez czytelników odkryte – pisał we wstępie do książki prof. Tomasz Gąsowski.

– Tak układaliśmy listę tych 18 postaci, że większość tych marzycieli nie doczekała spełnienia swojego marzenia. To, co jest wspólnym mianownikiem dla tych wszystkich, bardzo różnych bohaterów, moglibyśmy ująć w słowach "od naczelnika do naczelnika", czyli od naczelnika Kościuszki do naczelnika Piłsudskiego. Gdy obchodziliśmy stulecie odzyskania niepodległości, mówiliśmy o jej ojcach, o tym, co wydarzyło się w 1918 roku, ale najpierw trzeba opowiedzieć na pytanie, co straciliśmy, czym jest ta niepodległość. Trzeba opowiedzieć także o tych marzycielach, o tych, którzy dążyli do odzyskania niepodległości i, z różnych powodów, ich marzenia nie mogły zostać spełnione, ale bez ich marzeń tej niepodległości by nie było – podkreślał gość Marka Stremeckiego.

Ponadto w audycji:

  • Kalendarium historyczne Gabrieli Darmetko;
  • Też przeczytajcie: Andrzej Gąsiorowski "Polska Armia Ludowa 1943-1945. Studia. Fakty-mity-tajemnice";
  • Dzieje się historia: zbiór artykułów "Twórczość na zamówienie" pod red. Sebastiana Ligarskiego i Rafała Łatki;
  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego o fizjologu i epidemiologu Ancelu Keys'ie.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Piotr Legutko (dziennikarz, publicysta, redaktor naczelny TVP Historia, współautor książki "Marzyciele. Oni wyśnili Niepodległą")
Data emisji: 21.01.2019
Godzina emisji: 23.09

kr/mat. prasowe

Polecane