Lena Piękniewska i wiersze z getta

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– To goni mnie szybciej niż ja uciekam – mówi Lena Piękniewska o swoich spotkaniach z kulturą żydowską, które potem przekładają się na jej twórczość artystyczną.

Posłuchaj

Muzyczna pamięć o mrocznych czasach (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W tym przypadku były to wiersze najmłodszych autorów, wiersze z getta, zaśpiewane przez Lenę na koncercie w studiu im. Agnieszki Osieckiej.

"Coś przyjdzie: miłość lub wojna" to projekt muzyczny będący owocem przypadkowego spotkania pieśniarki i aktorki Leny Piękniewskiej z kompozytorem Pawłem Skorupką.

Ich wspólną inspiracją stał się wiersz Abramka Koplowicza "Marzenie". Napisany przez trzynastolatka w łódzkim getcie, przetłumaczony na kilkanaście języków, utwór ten został z czasem symbolem dziecięcego pisarstwa w czasie zagłady. Abramek Koplowicz zginął w Auschwitz w wieku lat czternastu, jednak jego spuścizna ocalała dzięki przyrodniemu bratu autora, Lolkowi Grynfeldowi, mieszkającemu do dziś w Izraelu.

– Nie myślę w ogóle o aspekcie pochodzenia, tożsamości. To mnie przestało interesować. To mogły być polskie dzieci. Chodzi o czas w życiu, który powinien być święty, piękny, radosny i bezpieczny, a nie był taki dla wielu dzieci – opowiada artystka. 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Miłość lub wojna"
Autorka reportażu: Anna Figura
Data emisji: 23.01.2020
Godzina emisji: 18.44

kw/mk

Polecane