"Nie ma takiego miasta Londyn". Najsłynniejsze polskie dialogi filmowe

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Nie ma takiego miasta Londyn". Najsłynniejsze polskie dialogi filmowe
Scena z filmu "Miś"Foto: PAP/Witold Rozmysłowicz

"Nie chce mi się z tobą gadać", "To jest miś na miarę naszych możliwości", "Ciemność widzę, ciemność" – te cytaty znają wszyscy Polacy. Co sprawiło, że niektóre z nich na stałe wpisały się do naszego języka? 

TytułKwestia kultury 2020/01/19 20:00
ProwadzącyMariusz Cieślik
Opis

Tuz po premierze trzeciej części kultowego cyklu "Psy" rozmawiamy o najsłynniejszych polskich dialogach filmowych, pochodzących z filmów Władysław Pasikowskiego, Stanisława Barei, Juliusza Machulskiego, Sylwestra Chęcińskiego czy Marka Piwowskiego. Niektóre filmy, chociaż mają już kilkadziesiąt lat, a niektórzy widzowie urodzili się dawno po ich premierze, wciąż uznawane są za kultowe, a cytaty z dialogów wciąż są powtarzane. Prym oczywiście wiodą tutaj komedie, jednak właśnie "Psy", a szczególnie słowa, które padają z ust Bogusława Lindy, zna niemal każdy miłośnik polskiego kina.

Ile razy słyszeliśmy z ust naszych znajomych, że "To zła kobieta była", "Siara i wszystko jasne" czy "Co słychać chłopaki w wielkim świecie? "Dlaczego mówimy właśnie dialogami z "Misia", "Seksmisji", "Kilera", "Rejsu" czy "Samych swoich"?

– W tym czasie, kiedy było mnóstwo informacji o mafii lub o tym, że zwykłemu człowiekowi trudno jest egzystować, to "Kiler" był takim symbolicznym zwycięstwem. Jeśli my utożsamiamy się z bohaterem, to o wiele łatwiej jest nam zapamiętać jego teksty – wyjaśnia prof. Jacek Wasilewski 

– Pisząc scenariusz do "Alternatywy 4" chcieliśmy, żeby dialogi nie były płaskie i miały drugie znaczenie. On miał pokazywać pewien głębszy aspekt rzeczywistości – podkreśla współscenarzysta serialu "Alternatywy 4" Janusz Płoński.

Jakie dialogi z polskich filmów stały się kultowe, a które mogą się stać? 

kw/ml

GościeJanusz Płoński, Jacek Wasilewski
Playlista
Tagi

Polecane