Wielkie wyprawy AfrykAnki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wielkie wyprawy AfrykAnki
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Volodymyr Burdiak

Jak mówi sama o sobie, jest "piorunującą mieszanką Pippi Långstrump i Ani z Zielonego Wzgórza". To chodzący wulkan optymizmu. Od dziecka jednak fascynowało ją jedno: dalekie podróże.

Posłuchaj

Afrykańskie przygody prawdziwej Pippi Langstrumpf, czyli Anny Olej-Kobus (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Anna Olej-Kobus, czyli AfrykAnka, od najmłodszych lat skazana była na los podróżniczki. Na swoje pierwsze urodziny otrzymała w prezencie Wielki Atlas Świata, a jej tata, kapitan żeglugi wielkiej, przysyłał małej Ani pocztówki z miejsc, które odwiedzał. Do Afryki pierwszy raz trafiła, mając jedynie 7 lat. Od tamtej pory zdążyła napisać kilkanaście książek podróżniczych, między innymi poświęconych Czarnemu Lądowi, kilkaset artykułów i zrobić setki zdjęć, które w dużej części znalazły się w blisko 30 albumach.

– Mój tata był prawdziwym kapitanem, a ja nosiłam rude warkocze, czyli porównanie z Pippi Langstrumpf jest tu właściwe. Było kiedyś tak, że mój tata miał akurat pracę w Afryce. Jako siedmioletnia dziewczynka popłynęłam tam statkiem. Po dwóch miesiącach dopłynęliśmy do nigeryjskiego portu w Lagos, gdzie mieszkałam potem kolejnych kilka miesięcy. Gdy teraz przyjechałam do bardzo podobnego rejonu, miałam silne poczucie "hej, ja tu kiedyś byłam". Najczęściej w dzieciństwie zapadają nam w pamięć słowa, marzenia, pomysły i nigdy nie wiadomo co sprawi, że wyrośniemy na taką osobę, jaką później jesteśmy – opowiada Anna Olej-Kobus.

AfryKanka kocha podróżować samotnie, ale również chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Zawodowo spełnia się również jako pilotka wypraw i opowiadaczka historii. Trzeba przyznać, że z takim przewodnikiem każda wyprawa staje się niezapomnianą przygodą!

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Anna Olej-Kobus (autorka książek, podróżniczka, pilotka wypraw, opowiadaczka historii, dziennikarka, fotografka)
Data emisji: 12.01.2020
Godzina emisji: 9.06

ml/kr

Polecane