Próba zrozumienia psychiatry, czyli "Poznawanie Kępińskiego"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Próba zrozumienia psychiatry, czyli "Poznawanie Kępińskiego"
Antoni KępińskiFoto: PAP/Archive PL / Alamy Stock Photo

– Antoni Kępiński to klasyk polskiej psychiatrii humanistycznej i człowiek o bardzo bogatej drodze życiowej – mówi Mateusz Matyszkowicz.

Posłuchaj

Antoni Kępiński nieznany. Portret wybitnego psychiatry (Czarnoksiążnik/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Poznawanie Kępińskiego. Biografia psychiatry" Anna Mateja "Poznawanie Kępińskiego. Biografia psychiatry" Anna Mateja

– "Poznawanie Kępińskiego" to biografia, która pokazuje jak bardzo złożone było życie Kępińskiego, jak trudno je zrozumieć i jak bardzo ludzie do niego lgnęli – opowiada autor "Czarnoksiążnika".

Unikał stanowisk kierowniczych. Nie lubił zebrań. Na konferencje naukowe wysyłał młodszych od siebie. Jego czas miał jedno przeznaczenie: pacjenci. Słuchał ich uważnie i cierpliwie, zdobywał zaufanie, najpierw poznawał, potem leczył. Antoni Kępiński już za życia był legendą. Lecz jaki był prywatnie? Dlaczego wybrał psychiatrię? Czy doświadczył psychozy, jak utrzymują niektórzy? Jaki wpływ wywarło na niego brutalne pobicie przez bojówkarzy w przedwojennym Krakowie, a potem jeszcze straszliwsze zmaltretowanie w obozie koncentracyjnym Miranda de Ebro?

Tę pasjonującą biografię czyta się niemalże jak powieść. Oparta na nieznanych dotąd źródłach, niepublikowanych listach Kępińskiego i świadectwach jego bliskich oraz współpracowników, rzuca nowe światło na postać słynnego psychiatry, którego pionierskie badania nad KZ-syndromem stanowią podwaliny naszej wiedzy o urazach psychicznych więźniów obozów koncentracyjnych.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 3.01.2020
Godzina emisji: 7.46

mat. promocyjne/ml/gs

Polecane