Trójka|Doktor Kruszewicz w Trójce
Czy papuga kea to najbardziej wścibski ptak na świecie?
2019-12-27, 07:12 | aktualizacja 2019-12-27, 16:12
– Gdybyśmy w klatce postawili kartonowe pudełko przepasane kolorową wstążką, przeciętna papuga dwa dni spędziłaby w drugim jej końcu, bojąc się zejść. A co robią kee? Natychmiast meldują się przy tym pudełku i rozpakowują je w 15 minut – mówi dr Kruszewicz.
Posłuchaj
Papuga kea, której bardziej formalna nazwa to Nestor notabilis, wyewoluowała z przodka żyjącego w lasach Nowej Zelandii około 5 milionów lat temu i jest jedynym na świecie gatunkiem papugi górskiej. Można je spotkać w lasach nadbrzeżnych, nizinnych dolinach rzecznych, górskich lasach i piętrach alpejskich gór Wyspy Południowej. Mimo że nie imponuje upierzeniem we wszystkich kolorach tęczy (jak na papugę przystało), jest to ptak niezwykle inteligentny i skory do psot.
– Jeżdżąc samochodem po Nowej Zelandii, na miejscach piknikowych możemy zobaczyć ostrzeżenia "Uwaga Kea", bo one mogą się do tego pikniku przyłączyć. Jak już wylądują na stole, na którym ludzie coś sobie zostawią, to wszystko jest rozlane i porozrzucane, bo szukają czegoś dla siebie i są bezwzględne. To banda chuliganów! – opowiada dyrektor warszawskiego zoo.
Czy papugi kea to gatunek objęty ochroną? Dlaczego ptaki te mogłyby sprawdzić się jako mechanicy samochodowi? Zapraszamy do słuchania!
***
Tytuł audycji: Doktor Kruszewicz w Trójce
Autor: Dariusz Pieróg
Gość: dr Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego ZOO)
Data emisji: 27.12.2019
Godzina emisji: 6.47
kr/ mat. promocyjne/kw