Czy zdajemy sobie sprawę z wielkości Wszechświata?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy zdajemy sobie sprawę z wielkości Wszechświata?
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Vadim Sadovski

Jak to wszystko się zaczęło i jak się skończy? Czy my jesteśmy w stanie wszystko zrozumieć i ogarnąć, używając naszej wyobraźni? 

Posłuchaj

Ogrom Wszechświata (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Na początku był chaos czy po prostu jeden "Wielki Wybuch"? W jaki sposób do niego doszło? Nauka już wiele jest w stanie nam powiedzieć o początku Wszechświata, ale czy jesteśmy w stanie wszystko zrozumieć? 

– Nie bardzo wiemy czym naprawdę był "Wielki Wybuch", ani jak do niego doszło. To słowo klucz. Ono ładnie brzmi – mówi prof. Agnieszka Pollo, kosmolog z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. –Od pewnego momentu możemy mówić o Wszechświecie, który zaistniał i cały czas ewoluuje. Natomiast co się stało, że zaistniał, to jest już kwestia spekulacji – dodaje. – Mówiąc o "niczym" przed "Wielkim Wybuchem", to nadajemy temu wszystkiemu byt trochę filozoficzny, a wręcz niematerialny, duchowy – podkreślił w audycji astronom prof. Maciej Mikołajewski.

Jak ogromny jest Wszechświat? Dlaczego powstał i jaka jest jego przyszłość? Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: prof. Agnieszka Pollo (kosmolog, Narodowe Centrum Badań Jądrowych), prof. Maciej Mikołajewski (astronom) 
Data emisji: 26.11.2019
Godzina emisji: 21.10

kw

Polecane