A to Polska właśnie…

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
A to Polska właśnie…
Fragment plakatu promującego wystawę "Słownik polsko – polski" Wojciecha WilczykaFoto: mat. promocyjne

Ostatnie w tym roku listopadowe wydanie MBK transmitujemy z Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, gdzie możemy oglądać dwie nowe wystawy.

Posłuchaj

MBK z wizytą w Sopocie (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Kuratorem "Słownika polsko-polskiego" Wojciecha Wilczyka jest Adam Mazur. I to z nim najpierw łączymy się, by poznać ideę tej fotograficznej ekspozycji pod zachęcającym do dyskusji tytułem. Sprawdzamy, w jakim stopniu tytuł ten może zachęcać do zobaczenia wystawy, będący swoistym nawiązaniem do "Świętej wojny" (to z kolei tytuł książki).

Fotografie z wystawy "Słownika polsko – polskiego" Wojciecha Wilczyka Fotografie z wystawy "Słownika polsko-polskiego" Wojciecha Wilczyka (fot. mat. promocyjne)

Dodajmy, że na wystawie pokazywane są fotografie spektakularnych murali. Rozmawiamy o tych pracach, które wywarły na nas szczególne wrażenie i pytamy, co opowiadają nam one o Polsce.

W PGS tradycyjnie podejmuje nas dyrektor galerii Zbigniew Buski, a towarzyszy nam kurator wystawy drugiej, krytyk i historyk sztuki Bogusław Deptuła.

Kadr ze spektaklu Teatru Telewizji "Dzień gniewu" Jacka Raginisa-Królikiewicza Kadr ze spektaklu Teatru Telewizji "Dzień gniewu" Jacka Raginisa-Królikiewicza 

"Wielość porządków. Od Cybisa do Strzemińskiego. Kolekcja Grażyny i Jacka Łozowskich" – to wystawa, wpisująca się w inny nurt prezentacji w PGS, czyli cykl zbiorowych wystaw malarstwa polskiego, realizowanych we współpracy ze słynnymi kolekcjonerami. Jest ona zarazem częścią drugą wspólnego projektu sprzed roku, pokazującego dzieła młodopolskie oraz międzywojenne. Teraz państwo kolekcjonerzy zapraszają nas na wystawę prac powojennych najsłynniejszych polskich malarzy.

Mamy szansę opowiedzieć też o Polsce widzianej z perspektywy tych artystów.

Dwie więc wizje Polski i dwie wystawy w PGS – w tym wydaniu MBK.

Jacek-Raginis Królikiewicz Jacek-Raginis Królikiewicz  Foto: Wojciech Dorosz

Jest jeszcze jedna opowieść o Polsce, tym razem – z czasu II wojny światowej. Tę przedstawi w poniedziałek (25 listopada) w Teatrze TV Jacek Raginis-Królikiewicz, który wyreżyserował "Dzień gniewu", dramat Romana Brandstaettera. Reżyser jest ostatnim naszym gościem. Jest więc także okazja przypomnieć pisarza, którego twórczość zaliczana jest do nurtu chrześcijańskiego.

I taki finał listopada 2019 zaplanowaliśmy.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 24.11.2019 
Godzina emisji: 21.10

Polecane