Gdy żałujemy słów, których nie wypowiedzieliśmy
Jak poradzić sobie z uczuciem, że na wypowiedzenie pewnych słów do naszych bliskich jest już za późno? Czy jest jakiś sposób, by one wybrzmiały mimo tego, że tej osoby nie ma już obok nas?
Zdjęcie ilustracyjne
Foto: shutterstock.com/bellena
– O słowach, których nie wypowiedzieliśmy i tego żałujemy, możemy mówić w dwóch aspektach. Możemy mówić o niewypowiedzianych słowach wdzięczności pokoleń, które chcą podziękować swoim poprzednikom. Ale możemy mówić też o każdym z osobna, a każdy ma na swoim koncie takich niewypowiedzianych słów bardzo wiele – mówi Andrzej Gryglewicz, psycholog z Wydziału Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego.
– Warto pomyśleć nie tylko o niewypowiedzianych słowach, ale także o rzeczach, których się nie zrobiło i czego się żałuje. Czas mija i już nie możemy ich zrobić. Już nie ma tej sytuacji, nie ma tej możliwości, nie ma już tych osób – podkreśla Julia Jastrzębska, psychoterapeutka z Ośrodka Psychoterapii i Rozwoju Osobistego Dobra 4.
Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.
***
Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Julia Jastrzębska (psychoterapeutka z Ośrodka Psychoterapii i Rozwoju Osobistego Dobra 4), Andrzej Gryglewicz (psycholog, Wydział Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego)
Data emisji: 11.11.2019
Godzina emisji: 0.04
kr