Anastazja w Fabryce Snów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Anastazja w Fabryce Snów
Plakat z dawnymi gwiazdami kina: Natalie Wood, Elizabeth Taylor i Alan LaddFoto: Shutterstock.com/Gaia Conventi

Scenarzystka Magdalena Lankosz i malarka Joanna Karpowicz połączyły siły i stworzyły dwutomowy komiks, zachwycający wizualnie i wciągający historią kariery tytułowej Anastazji w Złotej Erze Hollywood. Tom drugi ukazał się pod koniec września.

Posłuchaj

"Anastazja" – kulisy złotej ery Hollywood (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

"Anastazja" Magdaleny Lankosz, tom I, Wydawnictwo Kultura Gniewu "Anastazja" Magdaleny Lankosz i Joanny Karpowicz, tom I, Wydawnictwo Kultura Gniewu

Wszystko zaczęło się od historii o 7 śmierciach Natalie Wood, napisanej przez Magdalenę Lankosz, kiedy była jeszcze korespondentką "Wysokich Obcasów" w Los Angeles. Aktorka sterowana całe życie przez matkę, od dziecka utrzymująca rodzinę, niszczona nałogami, była inspiracją do stworzenia postaci Anastazji, a artykuł był początkiem współpracy Lankosz i Karpowicz.

Powstała opowieść mocno osadzona w realiach przełomu lat 20. i 30. w Hollywood – fikcyjna, ale nawiązująca do prawdziwych wydarzeń, skandali, spraw zamiatanych pod dywan przez wytwórnie. Kolejne plansze to nie tylko znakomite malarsko nawiązania do scen filmowych i fotografii z tamtego okresu, ale też drogowskazy do konkretnych miejsc na mapie ówczesnego Los Angeles. Przypadek sprawił, że "Anastazja" ukazała się niemal równolegle z ujawnieniem kulisów działalności Harveya Weinsteina i rozpoczęciem fali #metoo.

– Aktorka Natalie Wood była dużą inspiracją dla powstania postaci Anastazji, a zwłaszcza historii jej dzieciństwa. To, co pokazywałyśmy w tym komiksie, mimo, że opowiada on o losach fikcyjnej postaci, to historie, które wydarzyły się naprawdę. Stosik książek, które przeczytałam, by napisać tych kilka stron dialogów, obejmował ponad 40 pozycji. Dotyczyły one bardzo różnych aspektów historii Hollywood – mówi Magdalena Lankosz.


"Anastazja" Magdaleny Lankosz, tom II, Wydawnictwo Kultura Gniewu "Anastazja" Magdaleny Lankosz i Joanny Karpowicz, tom II, Wydawnictwo Kultura Gniewu

Co sprawiło, że rozmówczyni Katarzyny Borowieckiej zdecydowała się napisać scenariusz komiksu? Jak układała się jej współpraca z Joanną Karpowicz – twórczynią strony wizualnej "Anastazji"? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Wydawca: Edyta Kocemba
Gość: Magdalena Lankosz (dyrektorka Gildii Reżyserów Polskich, związku zawodowego zrzeszającego polskich reżyserów filmów fabularnych, autorka scenariuszy filmowych i komiksowych, producentka filmowa)
Data emisji: 28.10.2019
Godzina emisji: 21.10

ml


Polecane