Jak zapamiętano twórczość Bohdana Butenki?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak zapamiętano twórczość Bohdana Butenki?
Bohdan Butenko był grafikiem, autorem plakatów, scenarzystą i autorem komiksówFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

16 października zmarł Bohdan Butenko. Ma fanów rekrutujących się z co najmniej trzech pokoleń. Są tacy, którym wszelkie rysowanie kojarzy się z sygnaturą "Butenko pinxit".

Posłuchaj

Historia Bohdana Butenki (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Wśród jego licznego potomstwa największą sławą cieszy się Gapiszon, też niemłody – liczy sobie dobrze ponad pół wieku. Mimo to jego twórca twierdzi, że "Gapiszon jest bez wieku, jak bogowie greccy. Urodził się na początku listopada, było zimno, dostał więc szybko czapkę". Miejscem jego urodzin nie była gazeta, lecz studio telewizyjne.

Druga połowa lat 50., pionierskie czasy Telewizji Polskiej. Pan Bohdan dostał własny program! "Wszyscy przypuszczali, że będę coś rysował na papierze i gadał, a kamera będzie mi zaglądała przez ramię. Zaproponowałem pierwszy animowany program w TVP. Specjalnie dla mnie zrobiono bardzo długi stół; na jego końcach zamocowano dwie wyżymaczki. Nawinęliśmy na nie pas papieru, który, kręcąc wałkami, można było przesuwać to w jedną, to w drugą stronę. Uzyskałem wspaniałe efekty ruchu. To, co się działo na planie, w trakcie transmisji na żywo, było dużo ciekawsze od samego programu. Gdyby to nakręcić, powstałby niezły film, chociaż na pewno tylko dla dorosłych, ze względu na słownictwo. Program wszedł na wizję i wywołał sensację. Ukazały się entuzjastyczne recenzje. Przy jednej – w Expressie Wieczornym – zamieszczono portret Gapiszona. Tytuł głosił: w Warszawie urodził się Gapiszon. Oto jego metryka" – mówił.

Dlaczego Butenko nigdy nie podjął pracy dydaktycznej? Miał propozycję ze strony stołecznej ASP. Henryk Tomaszewski odchodził na emeryturę, szukano następcy w pracowni plakatu. Oto co się zdarzyło. "Byłem kandydatem. Tomaszewski tak po przyjacielsku – bo byłem kiedyś jego studentem – wziął mnie na bok i zaczął wybijać ten pomysł z głowy. Aż wybił".

– Bohdan Butenko powtarzał wiele razy, że wybrał ścieżkę sztuki użytkowej. Dokładnie taką, skierowaną do ludzi – podkreśla w audycji Joanna Olech, graficzka i autorka książek dla dzieci. – Ta kultura książki dziecięcej to był miks kultury wysokiej, najlepszych wierszy, najlepszych autorów i ilustratorów – dodaje znawca literatury i komiksu Adam Gawęda. 

Jak przebiegało życie Bohdana Butenki? Jak zapamiętano jego twórczość? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Joanna Olech (graficzka i autorka książek dla dzieci "Dynastia Miziołków"), Adam Gawęda (znawca literatury i komiksu)
Data emisji: 30.10.2019
Godzina emisji: 21.09

kw/mk

Polecane