Jerzy Pilch: pewnymi partiami tego świata da się zachwycać

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jerzy Pilch: pewnymi partiami tego świata da się zachwycać
Katarzyna Stoparczyk i Jerzy PilchFoto: W. Szala

– To wyjątkowa sytuacja, ponieważ do swojego królestwa zaprosił mnie Jerzy Pilch. Tak więc tym razem audycja zrealizowana była w domu pisarza – mówi Katarzyna Stoparczyk.

Posłuchaj

W świecie Jerzego Pilcha (Myślidziecka 3/5/7/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Wszystko jedno, czy się ma przed sobą sto lat, rok czy tydzień, zawsze ma się przed sobą wszystko". To słowa człowieka, którego "wszystko" zaczęło się od wspaniałej, potężnej biblioteki jego ojca. Zajmowała całą ścianę i kształtowała dziecko, które po latach trzymało w dłoni swoją statuetkę Nagrody Literackiej Nike. Nagród było znacznie więcej, tak jak i ludzi, którzy ostrzyli słuch, by móc wychwycić najbardziej subtelne, wysmakowane, błyskotliwe niuanse jego literackich opowieści.

– Osobiście, jestem zadowolony ze swojej postawy, ale staram się, by nie było to za bardzo. Ludzie za bardzo zadowoleni trochę mnie odstręczali, bo zawsze wydawało mi się, że są oni w jakiś sposób zadowoleni, bo są lepsi. Literatura źle znosi takie porównania – mówi Jerzy Pilch.

Ile, zdaniem gościa Katarzyny Stoparczyk, jest w nim z kobiety? Jak wpływa to na jego twórczość? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Myślidziecka 3/5/7
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Jerzy Pilch (pisarz, publicysta, felietonista, dramaturg i scenarzysta filmowy, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich, nagrody Paszport "Polityki" i Nagrody Literackiej "Nike")
Data emisji: 26.10.2019
Godzina emisji: 8.11
Data powtórki: 30.05.2020
Godzina powtórki: 14.07

ml/gs

Polecane