"Historie fandomowe" – obraz ważnego zjawiska polskiej kultury

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Historie fandomowe" – obraz ważnego zjawiska polskiej kultury
Pyrkon 2018Foto: Shutterstock.com/Novikov Aleksey

– Gdyby mierzyć popularność jakiegoś obszaru kultury poprzez jego obecność w głównym nurcie, nie znalazłaby się tam fantastyka. Gdyby zaś mierzyć siłę kultury aktywnością jej odbiorców, fantastyka jest jednym z najsilniejszych nurtów polskiej kultury, choćby z powodu fandomów – mówi Mateusz Matyszkowicz.

Posłuchaj

Tomasz Pindel i historia polskiego fandomu (Trójkowy chuligan literacki)
+
Dodaj do playlisty
+

Tomasz Pindel "Historie fandomowe" Tomasz Pindel "Historie fandomowe"

– Ta książka jest próbą pokazania środowiska, które ma bardzo długą historię. To bardzo ciekawe i różnorodne środowisko, które jest niezwykle twórcze i złożone. Jednak świat zewnętrzny, mainstream albo nic o nim nie wie, albo posługuje się pewnym zestawem stereotypów, że to grupa specyficznych ludzi o infantylnych zainteresowaniach – mówi Tomasz Pindel, autor książki "Historie fandomowe".

Kręcą ich kosmiczne pojazdy i wielościenne kostki. Doskonale znają odzywki elfów i hobbitów. Przebierają się za postaci z japońskich kreskówek. Posługują się swoim żargonem, prowadzą hermetyczne dyskusje w sieci i w realu. Spotykają się na konwentach. Ludzie z zewnątrz na członków fandomu patrzą z nieufnością, a często nawet z pobłażaniem.

Tymczasem fandom, a dziś raczej fandomy, to niezwykłe środowisko zrzeszające tysiące ludzi, którzy mają swoje pasje i traktują je naprawdę poważnie.

Czym jest fandom? Kto może do niego należeć? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Tomasz Pindel (tłumacz, wykładowca i znawca literatury hiszpańskojęzycznej, autor książek)
Data emisji: 19.10.2019
Godzina emisji: 14.47

mat. prasowe/ml/mk

Polecane