Mateusze Trójki 2019. Znamy laureatów!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mateusze Trójki 2019. Znamy laureatów!
Statuetki Mateuszy Trójki Foto: mat. prasowe

Podczas gali, która odbyła w Muzycznym Studiu PR im. Agnieszki Osieckiej, poznaliśmy laureatów w kategoriach jazzu i muzyki rozrywkowej.

Posłuchaj

Wręczono Mateusze Trójki 2019 (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W środę 23 października Program 3 Polskiego Radia przyznał – już po raz 26. – Mateusze Trójki, czyli muzyczne nagrody dla najciekawszych polskich wykonawców roku w kategoriach jazzu i muzyki rozrywkowej. Laureaci odebrali statuetki podczas – transmitowanej na antenie Trójki – uroczystej gali w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej.

W kategorii MUZYKA ROZRYWKOWA – DEBIUT Akademia Muzyczna Trójki nagrodziła duet Tęskno za: Wyjątkowe połączenie talentu i wrażliwości, które zaowocowało wspaniałymi piosenkami zaśpiewanymi po polsku. Za muzykę przy której czas przestaje uciekać. Za płytę "Mi".

W kategorii MUZYKA ROZRYWKOWA – WYDARZENIE Mateuszem Trójki uhonorowana została grupa Fisz Emade Tworzywo za: Płytę "Radar", na której zespół umiejętnie kontynuuje artystyczną transformację, przechodząc na dobre do świata piosenki, za trzymanie wszystkich rąk na pulsie aktualnych trendów w muzyce rozrywkowej oraz twórcze wykorzystanie fascynacji tymi trendami.

Mateusz w kategorii MUZYKA ROZRYWKOWA – CAŁOKSZTAŁT powędrował do Skaldów. W uzasadnieniu werdyktu kapituła nagrody, złożona z dziennikarzy muzycznych Programu 3, doceniła Niezrównaną melodykę, muzyczne wyrafinowanie, abonament u najlepszych tekściarzy i eklektyczność od wschodu do zachodu słońca.

Mateusz Trójki 2019 w kategorii MUZYKA JAZZOWA – DEBIUT trafił do Piotra Zubka za: Nieprzeciętny talent wokalny, wyjątkową umiejętność połączenia młodości i artystycznej świeżości z tradycją oraz odkrywanie swingu dla kolejnych pokoleń na płycie "Moja wycinanka. Inne piosenki Jerzego Wasowskiego".

Z kolei WYDARZENIEM ROKU w MUZYCE JAZZOWEJ uznane został Jazz Band Młynarski-Masecki. W uzasadnieniu akademików czytamy: Za odkrycie dla nowych pokoleń czasów, kiedy byliśmy muzycznie pępkiem świata – jednocześnie Nowym Jorkiem, Londynem i Paryżem. I przede wszystkim Warszawą.

A wreszcie nagrodą za CAŁOKSZTAŁT osiągnięć twórczych w kategorii MUZYKA JAZZOWA doceniony został dorobek Adama Makowicza, który: W wirtuozerski sposób pokazuje całemu światu słowiańską poetykę, gorącą jak żarzące się węgielki.

Laureaci nagrody Mateusze Trójki 2019 (fot. Wojciech Kusiński/PR) Laureaci nagrody Mateusze Trójki 2019 (fot. Wojciech Kusiński/PR)

W tym roku wręczone zostały również – po raz pierwszy w historii nagrody – trzy specjalne wyróżnienia dla młodych artystów. Trafiły one do: Agaty Karczewskiej (Za naturalne piękno śpiewania i głos, który zdobywa radiowy eter i serca słuchaczy), Sosnowskiego (Za pomysł na autorskie piosenki, które znalazły się na jego debiutanckiej płycie "The Hand Luggage Studio", za oryginalny sposób wykonania ich na scenie i głos, który – choć kojarzy się jednoznacznie – w tej części świata jest artystycznym zjawiskiem) i grupy Kwiat Jabłoni (Ich muzyka kwitnie cały rok. Jest świeża i pachnąca nowością).

Podczas uroczystego wieczoru na scenie zaprezentowali się laureaci nagród. Galę poprowadzili Agnieszka Szydłowska i Piotr Metz

***

Nagrody Muzyczne Programu 3 im. Mateusza Święcickiego – "Mateusze Trójki" przyznawane są za osiągnięcia w dziedzinie twórczości, wykonawstwa lub popularyzacji polskiej muzyki rozrywkowej i jazzowej. Nazwa nagrody pochodzi od imienia wybitnego kompozytora i aranżera Mateusza Święcickiego, który był współtwórcą i pierwszym szefem muzycznym Programu 3 oraz autorem muzyki do takich przebojów, jak "Pod papugami", "Jedziemy autostopem" czy "Był taki ktoś".

Pomysł na nagrodę narodził się na Myśliwieckiej rok po śmierci Mateusza Święcickiego (w 1985 r.) – z inicjatywy Pawła Sztompke i Jana Borkowskiego. Pierwszymi laureatami zostali (w 1987 r.) Franciszek Walicki (za pomysł i realizację koncertów "Old Rock Meeting – Czy nas jeszcze pamiętasz") oraz Krzysztof Popek (za utworzenie i prowadzenie orkiestry jazzowej Young Power). A wśród nagrodzonych znajdują się m.in.: Edyta Bartosiewicz, Ewa Bem, Monika Brodka, Lech Janerka, Anna Maria Jopek, Gaba Kulka, Henryk Miśkiewicz, Wojciech Młynarski, Zbigniew Namysłowski, Katarzyna Nosowska, Agnieszka Osiecka, Dawid Podsiadło, Tomasz Stańko, Muniek Staszczyk, Magda Umer, Wojciech Waglewski, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Aga Zaryan, Włodek Pawlik, zespoły Lao Che, Raz Dwa Trzy, Strachy na Lachy, Perfect, Wojtek Mazolewski Quintet. Z kolei "Super Mateusza" za wybitne, ponadczasowe osiągnięcia otrzymało dwóch artystów – Czesław Niemen w 1999 roku, a dwa lata temu Kora Jackowska.

Tegorocznych zwycięzców wyłoniła Akademia Muzyczna złożona z dziennikarzy muzycznych Trójki w składzie: Piotr Baron, Anna Gacek, Grzegorz Hoffmann, Piotr Metz, Marek Niedźwiecki, Mariusz Owczarek, Piotr Stelmach, Zofia Sylwin, Agnieszka Szydłowska i Tomasz Żąda.

Polecane