Zdjęciomania – po co robimy zdjęcia wszystkiemu i wszystkim?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zdjęciomania – po co robimy zdjęcia wszystkiemu i wszystkim?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/andrey_l

– To jest obraz nie tyle szaleństwa, ile społeczeństwa, w którym teraz żyjemy. Wszyscy mają się za fotografów – stwierdza fotograf, Karol Bagiński. Dlaczego w ekstremalnych sytuacjach często wybieramy zrobienie zdjęcia zamiast udzielenia pomocy?

Posłuchaj

Dlaczego fotografujemy zamiast pomóc? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Niedawno na jednym z karkonoskich szlaków przechodzący turyści robili zdjęcia osobie, która... zasłabła. Nie przestali, nawet gdy na miejsce przybyli ratownicy, by reanimować nieprzytomnego mężczyznę.

– Jest taki mechanizm, który działa od dawna – ludzie mają wrażenie, że w tej sytuacji ktoś inny może pomóc, a może już to robi. To efekt związany z rozproszeniem odpowiedzialności. Dziwne i uderzające jest to, że ludzie robią zdjęcia w sytuacjach, kiedy to może sprawić komuś przykrość, np., gdy ktoś się potknie. Mam wrażenie, że to wynika z chęci ludzi do zaistnienia – wyjaśnia Jacek Grunt-Mejer, psycholog społeczny.

Czy takie pragnienie "zaistnienia" to cecha wyłącznie ludzi żyjących w erze smartfonów? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Marcin Pośpiech
Autor materiału: Tomasz Jeleński
Data emisji: 15.10.2019
Godzina emisji: 16.24

kr

Polecane