Misja: czysty Gocław

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Misja: czysty Gocław
Grupa sprzątająca Gocław Foto: Gocławskie Czyściochy

Zaczęło się od tego, że siedzieli w kawiarni i narzekali na zaśmiecone tereny na warszawskim osiedlu Gocław. Potem stwierdzili, że dość narzekania…

Posłuchaj

Sprzątanie świata – myśl globalnie, działaj lokalnie (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Idą sprzątać: okolice jeziora Balaton, Mostu Siekierkowskiego czy okoliczne parki. I robią to do dziś. Wyposażeni w rękawice i pojemniki zebrali już około 250 worków śmieci. – Nasza akcja zaczęła się dość nietypowo, bo większość zaczyna się spontanicznie i każdy bierze swoje worki i rękawiczki. U nas udało się to zorganizować bardziej profesjonalnie. Może to też był taki pierwszy sukces. Udało nam się zebrać worki z różnych instytucji, tak samo było z rękawiczkami. Mieliśmy kontakt z zielenią miejską, udało nam się zorganizować wywóz śmieci. To bardzo duży problem dla nowych akcji, które nie wiedzą, gdzie "uderzyć", w jaki sposób to przygotować. Mieliśmy także wsparcie lokalnych mediów – przyznaje Paweł Łokietek, jeden z organizatorów. 

Jaka idea przyświeca osobom angażującym się w sprzątanie swojej okolicy? – Jest taka myśl, żeby przyczynić się do tego, żeby było czyściej. Chcemy pokazać dzieciom taką inicjatywę, żeby zobaczyły, że to jest ważne  – dodaje rozmówca Romy Leszczyńskiej.

Organizatorom sprzątania udało się także zdobyć sponsorów i dlaczego było to istotne w kontekście postrzegania akcji? Czy miejsca, które wydają się czyste, wolne od śmieci, faktycznie takie są? Jak wpływać na zmniejszenie ilości śmieci wokół nas? Zapraszamy do wysłuchania reportażu. 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Gocławskie czyściochy"
Autorka reportażu: Roma Leszczyńska
Data emisji: 15.10.2019
Godzina emisji: 18.45

gs/mk

Polecane