17. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej 12-17 listopada 2019

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
17. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej 12-17 listopada 2019
17. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej Foto: mat. promocyjne

Jeden z najoryginalniejszych improwizujących gitarzystów, David Torn, arcyzdolni trębacze młodego pokolenia: <span class="hiddenSpellError" onkeypress="MORFOLOGIK_RULE_PL_PL---#---undefined---#---Wykryto prawdopodobny błąd pisowni---#---Jeden z najoryginalniejszych improwizujących gitarzystów, David Torn, arcyzdolni trębacze młodego pokolenia: Ambros

We wtorek, 12 listopada Jazzową Jesień otworzy koncert brytyjskiego pianisty Django Batesa. Bates to jeden z najbardziej uniwersalnych muzyków z Wysp Brytyjskich: jazzman, pedagog, kompozytor muzyki filmowej i teatralnej. W swoim bogatym życiorysie ma współpracę z Evanem Parkerem, Anouarem Brahemem, a także nową aranżację muzyki z płyty Beatlesów "Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band". W Bielsku-Białej usłyszymy materiał z ostatniej płyty jego tria Beloved pt. "The Study of Touch”.


17. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej 17. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej

Drugiego dnia festiwalu zabrzmi najpewniej utwór "Tomasz", który włoski pianista Giovanni Guidi zarejestrował na swojej najnowszej płycie "Avec le Temps". Guidi wielokrotnie dzielił scenę z Tomaszem Stańko. W Bielsku-Białej będzie miał okazję złożyć mu szczególny hołd, prezentując muzykę swojego nowego kwintetu. Brzmienie jego tria, znanego z ECMowskich płyt "This is the Day" czy "City of Broken Dreams", wzbogacone zostało o gitarę i saksofon tenorowy.

Giovanni Guidi Giovanni Guidi

Tego samego wieczoru usłyszymy kwartet Ambrose’a Akinmusire’a. Ambroży – jak nazywają go polscy fani – to jeden z najoryginalniejszych dziś amerykańskich trębaczy i improwizatorów. Jego kolejne albumy, wydawane przez prestiżowe Blue Note Reocords, to bardzo osobiste zapiski młodego artysty. Obok muzyki i talentu, Ambrose dzieli się na nich ze słuchaczami swoją niezgodą na społeczną niesprawiedliwość i apatię. Na koncertach jego muzyka zyskuje jeszcze większą wolność i intensywność.

Ambrose Akinmusire Ambrose Akinmusire

Czwartek, 14 listopada, będzie miał tylko jednego bohatera – ale za to jakiego! Brad Mehldau od ponad 20 lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród fanów jazzu po obu stronach Atlantyku – i nie tylko. Mehldau ze szczególnym upodobaniem studiuje możliwości jazzowego grania solo. 15 lat temu ukazał się jego kultowy album "Live in Tokyo". W ubiegłym roku na płycie "After Bach" zmierzył się z "Das Wohltemperierte Klavier" Jana Sebastiana Bacha. Solowy recital Mehldaua to prawdziwa gratka dla miłośników intymnego, osobistego, a zarazem mistrzowskiego i pełnego dramaturgii, jazzowego grania.

Brad Mehldau Brad Mehldau

Dwa lata kazał na siebie czekać Tigran Hamasyan. Ten pochodzący z Armenii pianista miał wystąpić na Jazzowej Jesieni jeszcze w 2017 roku. Wtedy miał zagrać solo. Teraz, w ramach zadośćuczynienia wydarzy się koncert prawdziwie niepowtarzalny! Hamasyanowi towarzyszyć będzie Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia", a także Trygve Seim. Takie spotkanie zapowiada wyjątkowy koncert.

Sobota to w pewnym sensie dzień Tomasza Stańko. Zawsze wtedy trębacz prezentował swoje premierowe, przygotowane specjalnie dla bielskiej publiczności projekty. W tym roku to inni grać będą Jego muzykę. Inni, ale jakże swoi! Marcin Wasilewski Trio, AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy oraz izraelski trębacz Avishai Cohen wykonają program złożony z utworów, które Tomasz Stańko napisał dla kina. W jego filmografii znaleźć można ok. 20 pozycji, w tym muzykę do filmów Władysława Pasikowskiego, Filipa Zylbera czy animacji Mariusza Wilczyńskiego. Ostatnio jego trąbkę usłyszeć można było w serialu "Homeland", którego twórcy z upodobaniem sięgali po jego kompozycję "Terminal 7".

Drugi akt sobotniego wieczoru to spotkanie z muzycznymi przyjaciółmi Stańki z Nowego Jorku: saksofonistą altowegym Timem Berne’m, perkusistą Chesem Smithem oraz gitarzystą Davidem Tornem. Ich projekt "Sun of Goldfinger" sugeruje związek z ich ostatnią płytą, która pod takim tytułem ukazała się nakładem wydawnictwa ECM. Znając jednak nieprzewidywalność i bezkompromisowość jego twórców, na scenie Bielskiego Centrum Kultury zabrzmi z pewnością improwizowana muzyka "tu i teraz" – która wydarzy się tylko ten jeden raz, a na trwałe zapisze się w pamięci publiczności.

Avishai Cohen Avishai Cohen

Wieloletnim zwyczajem Jazzowej Jesieni są spotkania z bardziej tradycyjną, nowoorleańską stroną jazzu. W tym roku tę muzyczną flankę zabezpieczą Włosi pod wodzą puzonisty Mauro Ottoliniego i trębacza Fabrizio Bosso z udziałem wokalistki Vanessy Tagliabue Yorke. W ich programie "Storyville Story" usłyszymy kompozycje m.in. jednego z ojców bluesa, Williama Christophera Handy’ego, a także Louisa Armstronga, Jelly Roll Mortona czy Sidneya Becheta.


Finałem Jazzowej Jesieni będzie koncert jednej z najważniejszych postaci współczesnego jazzu – Jasona Morana. Moran to człowiek renesansu XXI wieku. Interesuje go sztuka i design – brał udział m.in. w Biennale Sztuki w Wenecji i czy festiwalu Documenta Kassel. Z drugiej strony, występuje razem z deskorolkowcami w skateparkach, a w jazzowych klubach gra do tańca zakładając wielką głowę Fatsa Wallera, któremu poświęcił swój najnowszy studyjny album. Jest zdobywcą „Grantu geniuszy” MacArthur Fellowship i dyrektorem ds. jazzu w Kennedy Center w Waszyngtonie. W Nowojorskim Whitney Museum otwarta została niedawno jego pierwsza monograficzna wystawa. Warto posłuchać, co ma do powiedzenia przy fortepianie człowiek o tak szerokich horyzontach, gdy na scenie towarzyszą mu przyjaciele z tria Bandwagon – jego working-bandu od blisko 20 lat.

O festiwalu

Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej od zeszłego roku nosi imię Tomasza Stańko. Artysta był współtwórcą – wspólnie z Bielskim Centrum Kultury – i dyrektorem artystycznym festiwalu. Wybitny trębacz i kompozytor pozostaje duchem Jazzowej Jesieni. Tomasz Stańko kochał bielską publiczność tak, jak ona kocha jazz. Coroczne listopadowe spotkania i premierowe projekty pozostawiły wiele wspomnień. Mimo że Tomasza nie ma już z nami, podążamy jego artystyczną drogą w przyszłość, pełną niesamowitej muzyki.

PROGRAM

  • 12 listopada, wtorek, godz. 19.00 – Django Bates’ Belovèd "The Study of ToucH
  • 13 listopada, środa, godz. 18.00 Giovanni Guidi Quintet "Avec le Temps" (wydawnictwo ECM, marzec 2019), Ambrose Akinmusire Quartet
  • 14 listopada, czwartek, godz. 19.00 – Brad Mehldau – solo
  • 15 listopada, piątek, godz. 19:00 – Tigran Hamasyan, z gościnnym udziałem: Trygve Seim, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia
  • 16 listopada, sobota, godz. 19.00 – David Torn / Tim Berne / Ches Smith "Sun of Goldfinger", Tomasz Stańko, Muzyka FilmowA, Marcin Wasilewski Trio, Orkiestra Kameralna AUKSO, Avishai Cohen
  • 17 listopada, niedziela, godz.: 17.00 – Mauro Ottolini & Fabrizio Bosso "Storyville Story", Jason Moran and the Bandwagon featuring Tarus Mateen and Nasheet Waits

Polecane