Zmarł Jan Kobuszewski, wybitny aktor teatralny i filmowy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zmarł Jan Kobuszewski, wybitny aktor teatralny i filmowy
Jan Kobuszewski Foto: VIPHOTO/East News

Wybitny aktor teatralny i filmowy, komik, reżyser, wykonawca skeczy i piosenek Jan Kobuszewski zmarł w sobotę o godz. 9. Informację o śmierci artysty potwierdziła dyrekcja Teatru Kwadrat w Warszawie. 19 kwietnia Jan Kobuszewski świętował 85. urodziny.

Posłuchaj

Jan Kobuszewski: z biegiem lat przyjmujemy coraz mniej zadań aktorskich, ale staramy się je wykonywać coraz bardziej odpowiedzialnie (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+
  • Jan Kobuszewski zmarł w sobotę rano w wieku 85 lat
  • Aktor występował w teatrze i telewizji
  • Związany był z kabaretami "Dudek" i "ZAKR" oraz "Kabaretem Starszych Panów" 

Agnieszka Osiecka nazywała Jana Kobuszewskiego "zmarnowanym Chaplinem polskiego kina", wielu określało go mianem "największego aktora komediowego w Polsce". Zagrał pamiętnego majstra w kabarecie "Dudek" i przezabawnego Pana Janka w Kabarecie Olgi Lipińskiej.

- Odszedł Pan Jan Kobuszewski. Jakiś ciepły promyk zgasł. RiP - napisał w sobotę na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Zaczynał w Teatrze Młodej Warszawy

Jan Kobuszewski urodził się 19 kwietnia w 1934 r. w domu przy ul. Nadwiślańskiej 3 na warszawskim Nowym Bródnie. Jego ojcem był Edward Kobuszewski, a matką - Alina z Kowalskich. Jan miał dwie starsze siostry - urodzoną w 1920 r. Marię i półtora roku młodszą od niej Hannę.

W 1956 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST w Warszawie. W latach 1956-57 występował w Teatrze Młodej Warszawy. Kolejne lata to jego występy w Teatrze Klasycznym w Warszawie. W latach 1964-69 występował w Teatrze Narodowym. W latach 1976-2013 był aktorem Teatru Kwadrat w Warszawie. Wybitny komik związany z kabaretami "Dudek" i "ZAKR".

Wystąpił w ponad 2 tys. programów

Występował także w telewizji - zarówno w filmach, jak i serialach i spektaklach. Grał m.in. w "Rysiu", "Czterdziestolatku", "Graczykach", "Klanie" i "Alternatywach 4". W telewizji wystąpił po raz pierwszy w 1955 r., by pojawić się w ponad 2 tys. programów rozrywkowych. Z Janem Kociniakiem był współgospodarzem pierwszego cyklicznego, satyrycznego programu "Wielokropek". Występował w "Kabarecie Starszych Panów". W jednej z audycji Polskiego Radia, Jan Kobuszewski mówił, że im dłużej pracuje w zawodzie, tym większa jest jego odpowiedzialność za pracę.

- Z biegiem lat przyjmujemy coraz mniej zadań aktorskich, ale staramy się je wykonywać coraz bardziej odpowiedzialnie. Młody aktor bierze wszystko, co wpadnie mu w ręce i nie wywiązuje się z tego tak, jak należałoby się wywiązać. Natomiast my, staruszkowie, powoli chcemy robić mniej, bo zdrowie i siły już nie takie, ale z większą odpowiedzialnością - podkreślał.

Wielokrotnie odznaczany

Jan Kobuszewski często wcielał się w komediowe role, ujawniając ogromne poczucie humoru. Mawiał, że w codziennym życiu kieruje się natomiast rozwagą.

- Staram się być poważnym w wykonywaniu swoich domowych obowiązków. Ale uważam, że nie należy stronić od radości i śmiechu. Wszystko to jest dla ludzi, tylko trzeba umieć mądrze z tego korzystać - zaznaczał.

Aktor otrzymał wiele odznaczeń. W 1975 r. przyznano mu Złoty Krzyż Zasługi, w 1979 r. - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 1998 r. - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1998). W 2012 r. odznaczono go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy artystycznej".

bb

Polecane