Jak opowiadać o historii we współczesnym kinie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak opowiadać o historii we współczesnym kinie?
Fotos z filmu "Legiony" Dariusza Gajewskiego Foto: mat. promocyjne

XI Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni to okazja do podsumowania kwestii sposobu opowiadania o najnowszej historii w ciągu minionej dekady.

Posłuchaj

Jak współczesne kino opowiada o historii Polski? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

IX Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci IX Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Mamy za sobą etap odkrywania tematu zbrojnej walki po wojnie. Teraz czas na pytania, czy ten temat nie został zbytnio wyeksploatowany i nie stał się rutyną? Czy ten filmowy gatunek nie czeka na jakieś nowe spojrzenie?

Czy zwolennicy legendy Wyklętych umieją rozliczyć się z zarzutami wobec tego, co w powojennej walce nie było zaszczytne? A jak wyglądają opowieści o epoce Solidarności? Może przedstawiana jest w zbyt przesłodzony sposób?

– Pierwsza edycja naszego festiwalu nie różniła się programowo znacznie założeniami od tego, co mamy obecnie. Podobny był wtedy pomysł na opowiadanie historii – pokazy filmowe, panele dyskusyjne, duży nacisk na spotkania z młodzieżą i spektakl teatralny. Od początku postawiliśmy sobie wysoko poprzeczkę. Wiedzieliśmy, że musi to być obudowane kulturą wysoką – mówi twórca Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, Arkadiusz Gołębiewski.

– Od kilku lat obserwuję, że Festiwal NNW urósł z imprezy trochę środowiskowej, do dużego wydarzenia, gdzie naprawdę dużo się dzieje. Staje się to porównywalne do Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, najzupełniej serio, choćby przez to, że dziś pokazywał swój film Jan Jakub Kolski, jutro wyświetlane będą "Legiony" – dodaje Tomasz Potkaj.

– FPFF w Gdyni różni się od Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Gdyni tym, że inni ludzie, o innej wrażliwości, robią zupełnie inne filmy. To jest obraz zróżnicowania wizji i sposobu myślenia o historii, stosunku do niej. Polskie kino, tam, gdzie ono dotyka czasami historii, ma zwykle zupełnie inne i odrębne wizje, niż to, co jest pokazywane tutaj poprzez inną formułę – stwierdza Krzysztof Nowak.

– Czasami wydaje mi się, że dla środowiska filmowego, opowiadanie o Polsce w sposób patriotyczny jest jakimś obciachem. Dobrym przykładem jest film "Kurier", który pokazuje podejście "zrobić, ale się nie angażować" –  ocenia Paweł Nowacki.

Czy angażowanie twórców zagranicznych do filmów o polskiej historii jest dobrym pomysłem? Z jakich, zdaniem gości Piotra Semki, wzorców powinni czerpać polscy twórcy kina historycznego? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Arkadiusz Gołębiewski – twórca FNNW, Paweł Nowacki (dziennikarz) Kinga Hałacińska (dziennikarka), Tomasz Potkaj (dziennikarz), Krzysztof Nowak (dziennikarz, reżyser filmów dokumentalnych, autor filmów o ludziach "Solidarności")
Data emisji: 26.09.2019
Godzina emisji: 21.11

ml

Polecane