Krzysztof Szczerski: prezydent chce jak najszybciej mieć zamknięte konkretne sprawy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krzysztof Szczerski: prezydent chce jak najszybciej mieć zamknięte konkretne sprawy
Prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent USA Donald Trump wraz z małożnkamiFoto: PAP/Radek Pietruszka

– W poniedziałek w Nowym Jorku odbędzie się ceremonia podpisania deklaracji uszczegóławiającej obecność wojsk amerykańskich w Polsce. Te spotkanie będzie miało charakter wydarzenia na najwyższym szczeblu – poinformował w "Śniadaniu w Trójce" Krzysztof Szczerski, szef Gabinetu Prezydenta RP. Goszczący w studio politycy rozmawiali o relacjach polsko-amerykańskich i omawiali sposoby walki z hejtem i mową nienawiści w internecie.

Posłuchaj

21.09.2019 Politycy o sojuszu Polski z USA oraz o walce z nienawiścią w internecie
+
Dodaj do playlisty
+

– Do Nowego Jorku udadzą się także minister MON Mariusz Błaszczak i szef Pentagonu. Pan prezydent chce jak najszybciej mieć zamknięte konkretne sprawy. Takie są też ustalenia ze stroną amerykańską - dodał prezydencki minister.

Poinformował on również o tym, że do rozstrzygnięcia między Polską a USA pozostaje jeszcze kwestia zniesienia wiz dla Polski, ale wszystko powinno wyjaśnić się po 30 września. – Po tym terminie nastąpi weryfikacja odmów i będziemy wiedzieć czy spełniliśmy ostatnie, decydujące kryterium – zaznaczył.

W trosce o bezpieczeństwo

Agnieszka Ścigaj z Koalicji Polskiej uważa, że właśnie decyzja o zniesieniu wiz dla Polski będzie odzwierciedleniem relacji polsko-amerykańskich i pokaże, jakie są one w istocie. Wyraziła także nadzieję, że "polski rząd będzie zachowywał się w negocjacjach z USA biznesowo". 

soloch1200.jpg
Paweł Soloch: Polska jest gotowa na stałe bazy NATO, decyzji można oczekiwać wiosną

Zdaniem Marka Zagórskiego "biznes jest ważny, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo Polski i Polaków". Przypomniał on, iż oprócz porozumienia wojskowego Polska zawarła z USA także porozumienie cybernetyczne, a Polska powinna teraz przede wszystkim dbać o sojusze z innymi państwami.

Cezary Grabarczyk stwierdził z kolei, że "Polska nie jest całkiem serio traktowana przez USA", ponieważ w mediach pojawiły się doniesienia o prawdziwych powodach odwołania wizyty Donalda Trumpa w Polsce. Miały to być polityka międzynarodowa i polityka wewnętrzna przed kampanią wyborczą. Zdaniem polityka, Polska będzie miała po spotkaniu w Nowym Jorku duże poczucie niedosytu.

Na zalety płynące z obecności wojsk amerykańskich w Polsce wskazał Joachim Brudziński. Podkreślił on także, że stosunki polsko-amerykańskie są "dobre i przynoszą korzyści dla naszego bezpieczeństwa". Zaznaczył on ponadto, że "musimy pilnować naszego interesu, bo USA są twardym graczem, ale my też posiadamy to, co dla USA jest niezwykle potrzebne, a mianowicie lojalność sprawdzonego sojusznika". 

– Oczekiwałbym o pana ministra Brudzińskiego, aby powiedział że również chcemy sprzedawać, a nie tylko kupować. Nie jesteśmy pustynią, jeżeli chodzi o przemysł zbrojeniowy – powiedział Jerzy Wenderlich. Przypomniał on także, że ministrowie MON z czasów, kiedy rządziło SLD potrafili "rozkręcić polski eksport". Jako przykład dla Polski wskazał Czechy, które według niego świetnie radzą sobie z importem broni.

Tomasz Siemoniak 1200.jpg
Tomasz Siemoniak: Polska nie powinna deklarować płacenia za stałe bazy USA

Jak pokonać mowę nienawiści?

Goście "Śniadania w Trójce" rozmawiali także o negatywnych emocjach, jakie odbijają się w internecie i opinii publicznej w związku z kampanią wyborczą, oraz o powszechnej dezinformacji. Minister Marek Zagórski podkreślił, że Ministerstwo Cyfryzacji stale monitoruje sytuację. Zaznaczył także, że powstał w tym celu specjalny portal bezpiecznewybory.pl, gdzie każdy może zgłosić działania dotyczące ataków dezinformacyjnych.

– Mowa nienawiści wewnątrz kraju wpływa na temperaturę kampanii wyborczej i obniżenie standardów. W paru państwach na przestrzeni ostatnich lat miały miejsce akcje dezinformacyjne, ale wyciągnięto z tego wnioski w UE. Sytuacja jest trochę lepsza niż w poprzednich latach – dodał.

– Nie zgadzam się z tym, że z nową nienawiści nie można nic zrobić. Odpowiedzialni są za to politycy, którzy kreują negatywne kampanie. Koalicja Polska chce pokazać, że nie trzeba się kłócić, ale można rozmawiać. Zaproponowaliśmy dla wszystkich ugrupowań podpisanie paktu, który zmierza do zmiany sytuacji niepełnosprawnych oraz o ustawie antykorupcyjnej, ale nie wszyscy się podpisali. Na siłę szuka się różnic, a te rzeczy powinny łączyć wszystkich polityków – stwierdziła Agnieszka Ścigaj.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– Internet powinien pozostać sferą wolności. Spór jest istotą demokracji, ale nie można tego robić tak jak pod hashtagiem PO #silnirazem, albo w akcji "Nie świruj, idź na wybory", gdzie znakomici aktorzy w niemądry sposób obrażają ludzi. Grzegorz Schetyna uważa tę akcję za znakomitą. Dla PiS internet musi pozostać sferą wolności zwłaszcza dla młodych ludzi i dlatego głosowaliśmy przeciwko ACTA – podkreślił Joachim Brudziński.

pap_20190403_0HL kopia 1200.jpg
Paulina Piechna-Więckiewicz: każdemu trzeba dać szansę

Cezary Grabarczyk uważa, że "każdy może reagować poprzez banowanie, blokowanie lub usuwanie ze znajomych osób hejtujących albo zgłaszanie takich przypadków. Trzeba reagować, a pomysłodawcy akcji #silnirazem zdystansowali się od tego, ale nie znaczy to że tysiące osób używających tego hashtagu działa z dobrymi intencjami".

– Jeśli PiS mówi o "modelu dobrobytu", to nie mam zaufania do tego modelu. Uważam, że zawołanie o "polskim modelu dobrobytu", to także jest hejt, bo to wprowadzanie opinii publicznej w błąd. Hejt i nienawiść są w rękach PiS – powiedział Jerzy Wenderlich

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Krzysztof Szczerski (Kancelaria Prezydenta), Joachim Brudziński (PiS), Cezary Grabarczyk (PO-KO), Agnieszka Ścigaj (Koalicja Polska – Kukiz'15), Jerzy Wenderlich (Lewica – SLD), Marek Zagórski (minister cyfryzacji)
Data emisji: 21.09.2019
Godzina emisji: 9.08

pkr/gs

Polecane