"Rodzina Średnickich. Mały Świat 21", czyli słuchowisko w odcinkach w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Rodzina Średnickich. Mały Świat 21", czyli słuchowisko w odcinkach w Trójce
Od lewej: Paweł Wawrzecki, Hanna Śleszyńska, i Marian OpaniaFoto: PR

Program 3 Polskiego Radia rozpoczyna emisję słuchowiska w odcinkach "Rodzina Średnickich. Mały Świat 21". W tym familijnym komediodramacie radiowym – napisanym i wyreżyserowanym przez Krzysztofa Jaroszyńskiego – główne role grają: Hanna Śleszyńska, Paweł Wawrzecki i Marian Opania. Pierwszy odcinek już w czwartek 19 września tuż po godz. 13.00. 

Historia Polskiego Radia obfituje we znakomite cykliczne słuchowiska rodzinne. Te poważne – takie jak "Matysiakowie" – i te mniej poważne, jak "Poszepszyńscy". A gdzieś pomiędzy nimi sytuują się Średniccy. – "Rodzina Średnickich. Mały Świat 21" to satyryczna opowieść o realiach życia przeciętnej miejskiej rodziny, z ich codziennymi, prawdziwymi problemami – wyjaśnia Krzysztof Jaroszyński. Twórca kultowego sitcomu "Daleko od noszy", autor skeczy Kabaretu pod Egidą i tekstów do legendarnego magazynu radiowej Trójki "60 minut na godzinę" zapewnia, że w słuchowisku nie będzie dowcipów poniżej pasa. To opowieść dla tych, którzy od kawałów wolą żarty. 

>>> Tu znajdą Państwo wszystkie odcinki "Rodzina Średnickich. Mały Świat 21" >>>

Głównymi bohaterami opowieści są Dorota i Andrzej Średniccy (Hanna Śleszyńska i Paweł Wawrzecki) – ona prowadzi niewielki, ale pełen plotek gabinet kosmetyczny, on zaś – już jako emeryt – ima się rozmaitych zajęć. Ich stałym gościem jest sąsiad Emil (Marian Opania), prawdziwy oryginał. Człowiek, po którym można się spodziewać najbardziej ekscentrycznych pomysłów. Średniccy mają dwoje dzieci: córkę Magdę (Karolina Bacia) i syna Łukasza (Mateusz Weber). Ona wprawdzie jeszcze studiuje, ale ma już męża Radka (Krzysztof Szczepaniak). Radek to największe zmartwienie rodziny – jest on pozbawionym zahamowań karierowiczem. Sukces chce osiągnąć najtańszym kosztem i bez wysiłku. Z kolei Łukasz Średnicki jest przeciętnym chłopakiem, pełnym kompleksów, wykorzystywanym przez przełożonych i kolegów z korporacji.

– Słuchowisko Krzysztofa Jaroszyńskiego to powrót do najlepszych tradycji Trójki. Oto satyra kojarząca się z kultowymi cyklami "Kocham pana panie Sułku" czy "Rodzina Poszepszyńskich". Od prawie dwudziestu lat nikt nie próbował zmierzyć się z tą formą, bo to wymaga prawdziwej maestrii: komediowych gwiazd, świetnego tekstu i najlepszych realizatorów. To wszystko znajdziemy w "Rodzinie Średnickich" – dodaje Mariusz Cieślik, wicedyrektor Programu 3 Polskiego Radia.  

Emisja "Rodziny Średnickich" w radiowej Trójce w każdy czwartek po godz. 13.00. Premiera pierwszego odcinka 19 września.

Polecane