"Majnegóry" – Mazury na "Scenie teatralnej Trójki"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Majnegóry" – Mazury na "Scenie teatralnej Trójki"
"Majnegóry"Foto: Robert Wasilewski, Łukasz Groda

Druga wrześniowa premiera na "Scenie teatralnej Trójki" jest wyjątkowa pod każdym względem.

Po raz pierwszy pojawia się u nas (przynajmniej na taką skalę) mazurski temat. Robert Wasilewski – autor mieszkający na Mazurach, reprezentant Stowarzyszenia Twórców i Orędowników Kultury Anima – pisze sztuki głęboko osadzone w mazurskiej historii i w mazursko-pomorskim pejzażu. Realizowane na ich podstawie przedstawienia są pokazywane latem w Stodole Chochół, należącej do Nadleśnictwa Spychowo. W "Majnegórach" – magiczno-realistycznej opowieści – przeplatają się i splatają dwa wątki: Mazura – Wilhelma Brattki, rozmawiającego z ptakami, poszukiwacza ukrytego w Złotych Górach skarbu oraz esesmana – Güntera Vogelfeldera, badającego obyczaje ptaków. Akcja toczy się też w dwóch planach czasowych: w 1921 roku oraz w dwadzieścia lat później; na wsi mazurskiej oraz w obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

Po raz pierwszy zabrzmi na STT język/dialekt mazurski. 

Adaptacji sztuki podjął się reżyser, dramaturg – Romuald Wicza-Pokojski, który od lat współpracuje z Robertem Wasilewskim. Tu jednak, adaptując sztukę, stworzył słuchowisko i w tej roli zadebiutował na STT.

Po raz pierwszy też podjęliśmy ryzyko zrealizowania słuchowiska w naturalnej przestrzeni, jaką stanowi zabytkowa mazurska stodoła, mieszcząca się na polanie w Puszczy Piskiej. Wcześniej, w obecności publiczności, Teatr Polskiego Radia tworzył słuchowiska w studiu im. Agnieszki Osieckiej, w Dworku Sierakowskich w Sopocie i na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie. Prawie wszystkie efekty dźwiękowe animowane były tym razem podczas nagrania słuchowiska przez młodego aktora – lalkarza – Adama Bocianiaka.

Plakat promujący spektakl "Majnegóry" Plakat promujący spektakl "Majnegóry"

Premiera odbyła się 24 sierpnia przy pełnej widowni i miała charakter słuchowiska na żywo. Publiczność z kolei miała okazję zobaczyć, jak powstaje radiowa sztuka teatralna, ale nietypowa, bo w pełnej scenografii (Bartka Myślaka).

Po raz pierwszy wreszcie mistrz – reżyser dźwięku – Andrzej Brzoska, współpracował podczas nagrania z realizatorską ekipą z Radia Olsztyn. My – także po raz pierwszy – obserwowaliśmy próby, które trwały… trzy dni.

Więcej informacji i ciekawostek na temat naszej premiery – w tradycyjnej rozmowie poprzedzającej premierę, po raz pierwszy jednak rejestrowanej w wieczór premiery i w miejscu jej realizacji.

Stowarzyszeniu Anima dziękujemy za  współpracę, Radiu Olsztyn – za perfekcję oraz Nadleśnictwu Spychowo – za gościnę.

Zapraszamy: Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca.

***

Robert Wasilewski – "Majnegóry" – premiera radiowa – 22.09.2019, godz. 20.05.

Reżyseria i adaptacja: Romuald Wicza-Pokojski

Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska 

Występują:

Wilhelm Brattka – Andrzej Żak

Günter – Mateusz Witczuk

Ingrid – Katarzyna Siergiej

Więźniarka – Marta Bocianiak

oraz: Adam Bocianiak, Grzegorz Pacewicz

Muzycy: Ewa Wasilewska, Kaja Wasilewska, Monika Paśnik-Petryczenko, Adam Cudak

Kompozycje: Robert i Iga Wasilewscy

Realizacja akustyczna: Paweł Aksiuto i Krzysztof Pakulnicki

Inspicjent: Joanna Paczkowska

Czas trwania – 44'

Polecane