Opaska, która ratuje życie
2019-09-16, 19:09 | aktualizacja 2019-09-20, 13:09
Na początku września w Lublinie ruszył nowatorski program – 400 seniorów otrzymało opaskę monitorującą ich funkcje życiowe.
Posłuchaj
Jeśli coś złego zaczyna się dziać, opaska sama kontaktuje się z centrum i wtedy do danej osoby dzwonni dyspozytor, by zapytać ją, co się dzieje. Jak sprawdza się ten system?
– 45 procent naszych podopiecznych to osoby, które nie opuszczają swojego mieszkania ze względu na stan zdrowia. Większość z nich ma rodzinę, ale mieszka oddzielnie. Potencjalnie każdy z nich, w każdym momencie, może znaleźć się w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu. Zdarza się dużo upadków i wylewów. Teleopieka to świetny pomysł dla osób w wieku podeszłym, które mieszkają samodzielnie. Opaski mamy od września, a już kilkakrotnie słyszałam o sytuacjach, w których się przydały – mówi Ewa Danek, kierownik usług socjalnych w oddziale Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie.
– Cały czas realizujemy projekt "Aktywni i samodzielni", który wspiera seniorów. W ramach tego projektu powstały centra dziennego pobytu i kluby seniora. Zostały na nim wygenerowane oszczędności, w związku z czym powstał pomysł, żeby wykonać kolejne zadanie, które będzie polegało na teleopiece. Opaski cały czas są rozdawane, cały czas jesteśmy w trakcie szkoleń – dodaje jedna z kierowniczek projektu.
Jak innowację oceniają sami pacjenci? Czy osoby starsze często świadomie wybierają mieszkanie w samotności? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.
***
Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>
***
Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Wiadomość SOS"
Autorka reportażu: Katarzyna Błaszczyk
Data emisji: 16.09.2019
Godzina emisji: 18.45
kr/mk