Co doprowadziło do 1 września 1939 roku?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co doprowadziło do 1 września 1939 roku?
Premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain odczytuje postanowienia układu monachijskiegoFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W tym wydaniu audycji rozmawialiśmy o konflikcie, który w dużej mierze określił XX wiek – zakończył stary układ sił, wyłonił nowy i, jak nigdy dotąd, pokazał śmiercionośną siłę ideologii.

Posłuchaj

Międzynarodowe znaczenie września 1939 (Białe Plamy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Pięć lat II wojny światowej to miliony ofiar na całym świecie, zmiany granic i przesiedlenia ludności. Polska, która od dwóch dekad cieszyła się państwowością odrodzoną po rozbiorach, została zaatakowana jako pierwsza w dniu 1 września 1939 roku. Jakie znaczenie ma ten dzień w historiografii europejskiej? Jakie czynniki wpłynęły na to, że doszło do wojny?

– Musielibyśmy cofnąć się do października 1938 roku, do czasu zaraz po układzie monachijskim, gdy po raz pierwszy minister spraw zagranicznych III Rzeszy, Joachim von Ribbentrop, zaproponował rozwiązanie polegające na wejściu Gdańska w granice Niemiec i budowie autostrady eksterytorialnej. W zamian złożył ponętne propozycje uznania granicy polsko-niemieckiej i przedłużenia paktu o nieagresji o 25 lat. Gdy Józef Beck zdecydowanie odpowiedział, że jest to niebezpieczna gra i może prowadzić do konfliktu, Ribbentrop wycofał się i nawet przepraszał – wyjaśnia dr hab. Waldemar Grabowski, historyk zajmujący się historią Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Czy gdybyśmy zgodzili się na propozycję Ribbentropa, historia Polski potoczyłaby się inaczej?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: Janusz Odziemkowski (historyk, profesor nauk humanistycznych, dr hab. Waldemar Grabowski (historyk zajmujący się historią Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej)
Data emisji: 4.09.2019 
Godzina emisji:
 23.09

kr

Polecane