Stanisław Maczek – generał, który nie przegrał żadnej bitwy
2019-09-03, 23:09 | aktualizacja 2019-09-04, 18:09
– Mamy okrągłą, 80. rocznice wybuchu II wojny światowej, a gen. Maczek jest jedną z najjaśniejszych gwiazd na firmamencie polskich wojskowych tamtego czasu – mówi historyk Wojciech Kalwat.
Posłuchaj
Jesienią tego roku w Warszawie, a następnie w Bredzie, będzie można obejrzeć wystawę plenerową "Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze", którą przygotowuje Muzeum Historii Polski. Ekspozycji będzie towarzyszyć katalog, publikacja popularnonaukowa, a także film dokumentalny oraz e-wystawa. Zwieńczeniem i formą podsumowania całego projektu będzie międzynarodowa konferencja naukowa. Wydarzenie zostało wpisane do ogólnopolskich obchodów wybuchu II wojny światowej.
– Maczkowi sprzyjała fortuna, ale i umiejętności. W 1938 roku otrzymał zadanie dowodzenia 10. brygadą kawalerii, wtedy wyposażonej już w czołgi i tankietki. Został oddelegowany do ochrony Armii Kraków od strony granicy ze Słowacją. Udawało mu się to mimo przeważających sił nieprzyjaciela. Skutecznie walczył nie tylko w pierwszym okresie wojny, ale i później – opowiada Wojciech Kalwat.
29 października 1944 r. 1 Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka wyparła Niemców z holenderskiej Bredy. Miasto zostało oswobodzone bez strat w cywilach i zniszczeń zabytkowej zabudowy, za co mieszkańcy byli niezwykle wdzięczni Polakom. Po wojnie wielu polskich żołnierzy osiedliło się w Bredzie oraz w jej okolicach i założyło rodziny.
Dlaczego gen. Maczek cieszy się tak wielką estymą w Holandii? Kim był z wykształcenia i jak wpływało to na jego sposób dowodzenia?
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której ponadto:
- Kalendarium historyczne Gabrieli Darmetko;
- Dzieje się historia: album "II wojna światowa. 80. rocznica wybuchu. Polska" Wiesławy Olejnik i "Zwykli ludzie: 101. Policyjny Batalion Rezerwy i "ostateczne rozwiązanie w Polsce" Christophera Browninga;
- Też przeczytajcie: "Gomułka. Władzy nie oddamy" Piotra Lipińskiego poleca dr Mikołaj Mirowski;
- prof. Kopczyński o kotach katedralnych w Anglii.
***
Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Wojciech Kalwat (historyk, pedagog, popularyzator historii, redaktor Magazynu Historycznego "Mówią wieki")
Data emisji: 3.09.2019
Godzina emisji: 23.07
mat.prasowe/ml/gs