Jak Polaków ukształtowała ciągła walka o przetrwanie?

– Milan Kundera twierdził, że mały naród to taki, którego istnienie może zostać w każdej chwili zakwestionowane i który o tym wie – mówił w ostatniej audycji z cyklu "My, Polacy" Michał Płociński. 

Jak Polaków ukształtowała ciągła walka o przetrwanie?

Obchody 108 rocznicy powstania listopadowego - "Dzień Podchorążego" w Warszawie

Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Czy ciągłe zrywy wpłynęły na naszą polskość? (My, Polacy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czy czujemy się takim narodem i dlatego byliśmy gotowi walczyć w każdej chwili? W jakim stopniu doświadczenie ciągłych zrywów, niepewności o własne przetrwanie i niepodległość, jest charakterystyczne dla naszego kraju? 

– Jak się prześledzi losy Polaków od powstania listopadowego do powstania II Rzeczypospolitej, to się okaże, że zrywy trwały nieustająco. Polaków w bardzo dużej mierze kształtowała ciągła walka i ciągłe ofiary. W dużej mierze jesteśmy zbudowani na ofiarach, na ich czczeniu, na oddawaniu hołdu – mówił Wacław Holewiński, pisarz i działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: My, Polacy
Prowadzi: Michał Płociński
Goście: Robert Kostro (historyk, publicysta, dyrektor Muzem Historii Polski), Wacław Holewiński (pisarz, działacz opozycji demokratycznej w PRL), Jerzy Haszczyński (dziennikarz, reporter, szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej")
Data emisji: 1.09.2019
Godzina emisji: 9.11

kr/gs

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.