"Buława" na Scenie Teatralnej Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Buława" na Scenie Teatralnej Trójki
Prezydent Mościcki wręcza buławę marszałkowską Edwardowi Rydzowi-Śmigłemu 10 listopada 1936 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Sztuka teatralna Jarosława Jakubowskiego (autora m.in. słynnego "Generała" zrealizowanego w Teatrze IMKA) otrzymała wyróżnienie w konkursie ogłoszonym przez Teatr Polski w Warszawie w roku 100-lecia Niepodległości.

Posłuchaj

Jarosław Jakubowski "Buława" (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Adaptacji dla Teatru Polskiego Radia oraz wyreżyserowania słuchowiska na jej podstawie podjął się Andrzej Mastalerz, który w tej roli zadebiutował na Scenie Teatralnej Trójki. Tytułowa "oznaka godności" marszałka stanowi w tej sztuce symbol, ważny dla jej głównego bohatera. To – marszałek Edward Rydz Śmigły. Słuchowisko opowiada ostatnich dniach życia marszałka, który w 1941 roku powrócił do Warszawy. Opuścił ją w pierwszych dniach wojny. Najpierw, 6 września, Naczelny Wódz przeniósł swoją kwaterę do Brześcia nad Bugiem, później, w nocy z 17 na 18 września wraz z rządem i korpusem dyplomatycznym przekroczył granicę rumuńską. Jesteśmy świadkami dramatu marszałka, który był bohaterem wojny w 1920 roku, ważną postacią Polski międzywojennej, ale też obarczano go odpowiedzialnością za klęskę wrześniową. Chory na serce wierzy w to, że uda mu się jeszcze doprowadzić do powstania.


Andrzej Mastalerz Andrzej Mastalerz, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio


W słuchowisku pojawiają się inne historyczne postaci, m.in. pułkownik Fieldorf ("Nil") czy generał Stefan Rowecki ("Grot"). Jest ono zrealizowane za pomocą oszczędnych środków. Swoista powściągliwość reżysera pozwala skupić się na dramacie Wodza.

Premiera wrześniowa, przygotowana na czas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, otwiera zarazem sezon 2019/2020 na Scenie Teatralnej Trójki.

Premierę poprzedziła rozmowa z reżyserem oraz z autorem sztuki.

***

Na "Scenę teatralną Trójki" zaprosili Barbara Marcinik oraz Wojciech Dorosz – wydawca. 

Jarosław Jakubowski "Buława" – 1.09.2019, godz. 20.05.


Autor - Jarosław Jakubowski
Reżyser oraz autor adaptacji – Andrzej Mastalerz
Reżyser dźwięku – Paweł Szaliński

Występują:
Sławomir Orzechowski – marszałek
oraz
Agata Piotrowska
Jarosław Gajewski
Andrzej Mastalerz
Leon Charewicz
Piotr Bajtlik

Czas trwania – 37' 33"

Polecane