W Stodole w Chochole
2019-08-23, 02:08 | aktualizacja 2019-08-23, 12:08
W Stodole w Chochole, a precyzyjnie w Stodole Chochół jest teatr, a precyzyjnie bywa tam także teatr.
Posłuchaj
Daje premiery zazwyczaj w lipcu i sierpniu. My, w każdym razie byliśmy tam po raz pierwszy w sierpniu 2017 i jesteśmy ponownie. Przed dwoma laty przyglądaliśmy się powstawaniu premiery, tym razem próbujemy działać. Pierwszy krok – to… spotkanie w "Trójce pod Księżycem" (oby go było widać!). Krok drugi – to realizacja próby czytanej nowej premiery, która w naszych odważnych planach ma stać się słuchowiskiem. Oba przedsięwzięcia są ryzykowne, ale, podjąwszy w ubiegłym roku, ryzyko zrealizowania słuchowiska (był to na "Scenie Teatralnej Trójki" absolutny precedens) podczas Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie, uznaliśmy, że możemy pójść o krok dalej i to, pokonując znacznie trudniejszą trasę. Jaki będzie efekt naszych działań, zobaczymy.
Cała bardzo skomplikowana akcja pod hasłem "W Stodole w Chochole" jest naturalnie dziełem współpracy, dobrej woli i fantazji wielu osób. Uczestniczą oni w tym wydaniu TPK. To – przede wszystkim – państwo Ewa i Robert Wasilewscy. Ich zaangażowanie w tworzenie kultury na terenie Mazur jest nie do przecenienia. Poprosimy, by opowiedzieli o swoich pasjach. Tu, od razu wyjaśniamy, że Robert Wasilewski jest autorem sztuk, także tej najnowszej i, że oboje państwo działają w Stowarzyszeniu Twórców i Orędowników Kultury Anima w Świętajnie koło Szczytna. Pomysłodawcą naszego przedsięwzięcia jest z kolei Romuald Wicza-Pokojski, m.in. reżyser premiery sprzed trzech lat, również najnowszej, dramaturg oraz generalnie dyrektor Opery Bałtyckiej. Nasz pomysł nie mógłby być zrealizowany bez współpracy z Radiem Olsztyn. To na nim spoczywa odpowiedzialność za powodzenie eksperymentu. Artyści, naturalnie, jak zwykle, staną na wysokości zadania, ale mogliby je realizować w bardziej komfortowych warunkach. Do wyreżyserowania dźwięku podczas próby czytanej zaprosiliśmy naturalnie Andrzeja Brzoskę, czyli mistrza w tej kategorii. Wracając jednak do gości tego wydania TPK, cieszymy się, że zgodzili się dołączyć do nas gospodarze miejsca, czyli pani Urszula Nadolna-Dyl – leśniczka, rzeźbiarka oraz pan Krzysztof Krasula, nadleśniczy w Nadleśnictwie Spychowo.
Stodoła wszak należy do Nadleśnictwa i – oczywiście – położona jest w lesie oraz ma swoją długą historię, która zapewne zainteresuje słuchających ostatniego w tym roku wydania sierpniowego TPK. Tak, to tu, na Mazurach, niestety kończą się nasze wakacyjne 2019 (czyli głównie wyjazdowe) wydania TPK.
Do udziału w nocnym spotkaniu zaprosiliśmy także aktora Teatru Miniatura w Gdańsku – Andrzeja Żaka, któremu reżyser powierzył ważną w sztuce rolę.
O samej sztuce opowiadają nasi goście, możemy ujawnić na tym etapie, że akcja jej ma pewien związek z Mazurami, podobnie, jak wszystkie realizowane w Stodole Chochół sztuki, które osadzone są w skomplikowanej mazurskiej historii.
Trzeba tę krainę w Puszczy Piskiej zobaczyć. Na razie zapraszamy do posłuchania jej opowieści.
Dziękujemy Stowarzyszeniu Twórców i Orędowników Kultury Anima, a także Radiu Olsztyn za przyjęcie naszej propozycji współpracy oraz za wszelką pomoc w realizacji tak niełatwego projektu.
Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.
***
Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 23.08.2019
Godzina emisji: 0.05