Tożsamość kresowa dzisiaj – nostalgia czy żywa kultura?
2019-08-10, 10:08 | aktualizacja 2020-01-03, 20:01
W okresie I Rzeczpospolitej pojęcie Kresów oznaczało dalekie, wschodnio-południowe pogranicze, w PRL-u oficjalnie uchodziły ona za ziemie utracone. Czym były Kresy? Czym są obecnie dla Polaków?
Posłuchaj
Pytania te zadaliśmy reżyserowi Januszowi Majewskiemu, Krzysztofowi Masłoniowi – krytykowi literackiemu oraz Wojciechowi Stanisławskiemu, historykowi.
– Boleję nie nad tym, że stosunek młodego pokolenia do Kresów jest taki, a nie inny. Widzę, że młodzi ludzie są nimi mało zainteresowani, przynajmniej obecnie. Pogodziłbym się z tym, gdyby nie to, że odcinamy pewną część kultury i wiedzy. Tu zwyczajnie potrzebna jest propedeutyka, żebyśmy nie pogłupieli – mówił Krzysztof Masłoń.
– Tych Kresów jest rzeczywiście wiele. Kresy są trochę jak cebula, którą się obiera. To taka blaknąca przynależność. Nasza historia z Kresami, nasza kresowa nostalgia zaczyna się w XVII wieku, po rozejmie andruszowskim. Jak pisał Miłosz w wierszu "Orsza zła stacja", cofamy się na Zachód od XVI wieku i te kolejne warstwy nostalgii pozostają – dodał Wojciech Stanisławski.
Czy Kresy były rzeczywistą ostoją polskości czy raczej literackim konstruktem?
Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.
***
Tytuł audycji: My, Polacy
Prowadzi: Michał Płociński
Goście: Janusz Majewski (reżyser), Krzysztof Masłoń (krytyk literacki, publicysta), Wojciech Stanisławski (historyk, publicysta)
Data emisji: 10.08.2019
Godzina emisji: 9.10
kr/gs