Literatura wagonowa w wydaniu Wojciecha Tomczyka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Literatura wagonowa w wydaniu Wojciecha Tomczyka
Wojciech TomczykFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

W tym wydaniu audycji gościliśmy Wojciecha Tomczyka – dramaturga, scenarzystę, krytyka filmowego, a także błyskotliwego komentatora popkultury, zarówno z okresu PRL, jak i tej współczesnej. Wydane w maju tego roku "Felietony" wracają do czasów audiotele, Maryli Rodowicz i "Czterech pancernych i psa", ale także do dramatów Becketta oraz wybitnych, polskich filmów z lat 80. i 90.

Posłuchaj

Powrót do przeszłości. O "Felietonach" Wojciecha Tomczyka (Trójkowy chuligan literacki)
+
Dodaj do playlisty
+

Publikacja stała się przyczynkiem do rozmowy na temat zasadniczych różnic pomiędzy popkulturą w PRL a współczesną. 

– Popkultura PRL miała jedną zasadniczą zaletę w porównaniu z tym, co jest dzisiaj. Mianowicie nie było w niej tego wszechogarniającego patosu – mówi pisarz. Najłatwiej jest zasmucać, śpiewać o utraconej miłości, o rozstaniu. Nawet jak słucha się najbardziej szlachetnych przekazów, które mają porwać nas do jakiejś akcji, to są one tak patetyczne, że stają się zabawne – dodaje.

Okładka "Felietonów" Wojciecha Tomczyka, wyd. Teologia Polityczna Okładka "Felietonów" Wojciecha Tomczyka, wyd. Teologia Polityczna

Dlaczego twórcy PRL, którzy przecież przeżyli wojnę, potrafili opowiadać o niej z humorem, a my zatraciliśmy tę zdolność? Co spowodowało, że dziś nie możemy przeczytać recenzji żadnego z dawnych filmów Andrzeja Wajdy?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz  
Gość: Wojciech Tomczyk (dramaturg, scenarzysta teatralny i filmowy, producent wykonawczy i krytyk filmowy)
Data emisji: 20.07.2019
Godzina emisji: 14.49

kr/ml

Polecane