Współczesna banda Robin Hooda powraca z trzecim sezonem. Rozmawialiśmy z obsadą "Domu z papieru".

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Współczesna banda Robin Hooda powraca z trzecim sezonem. Rozmawialiśmy z obsadą "Domu z papieru".
Od lewej: Esther Acebo, Katarzyna Borowiecka i Jaime LorenteFoto: Polskie Radio

Oszałamiającego sukcesu netflixowej produkcji "Dom z papieru" chyba nikt się nie spodziewał. A jednak ta pulsująca emocjami historia napadu na madrycką mennicę podbiła serca widzów nie tylko w Hiszpanii. Najchętniej oglądany serial nieanglojęzyczny na świecie wrócił 19 lipca z trzecim sezonem. Z tej okazji wyruszyliśmy do Madrytu, by porozmawiać z jego aktorami, zarówno tymi, których już mieliśmy okazję zobaczyć w pierwszych dwóch sezonach, jak i nowymi członkami obsady.

Posłuchaj

"Dom z Papieru" – rozmowa z obsadą serialu (ABC popkultury - zestaw powiększony)
+
Dodaj do playlisty
+

Profesor (Álvaro Morte) obmyślił wszystko w najdrobniejszych szczegółach. Swojej wyspecjalizowanej ekipie zabronił używać prawdziwych imion. Posługują się pseudonimami pochodzącymi od nazw miast – Tokio, Nairobi, Berlin, Oslo, Moskwa, Denver i jeszcze paru innych. Niektórzy z nich znów założą maski, bo zaszły pewne nieprzewidziane, nawet przez Profesora, okoliczności.

– To jest historia napadu, ale napędzanego przez "hiszpański temperament". Są emocje – miłość, nienawiść i gniew. Pojawiają się tu też wątki walki z systemem. Nasi bohaterowie trochę są, a trochę chcą być jak współczesna banda Robin Hooda. Mamy też sytuacje, w których informacjami manipuluje policja, no i oczywiście to złodzieje mają w tym układzie wzbudzać naszą sympatię – opowiadała autorka audycji.

Esther Acebo (Monica, teraz Sztokholm), Jaime Lorente (Denver), Itziar Ituño (kiedyś pani inspektor, teraz Lizbona), Álvaro Morte (Profesor), Pedro Alonso (Berlin) oraz Najwa Nimri, Rodrigo de la Serna i Luka Peros, którzy dołączyli do obsady, opowiedzą w "ABC popkultury" o tym, co przyniósł im sukces serialu i czego możemy się spodziewać po sezonie trzecim.

Denver oraz Mónica Gaztambide to złodziej i jego zakładniczka, których w pierwszym sezonie serialu zaczęła łączyć dwuznaczna, niestosowna relacja. O reakcję na ten niecodzienny wątek zapytaliśmy ekranową Monicę, czyli Esther Acebo – Od początku były to tylko drobne interakcje między nimi – spojrzenia, gesty, potem niespodziewanie pojawiająca się więź. Ale nie wiedzieliśmy, czy coś z tego będzie. Obserwowaliśmy to na bieżąco, z dużą dozą emocji – opisywała Esther.

Jak udział w przeboju Netflixa odmienił życie Itziar Ituño? – Otwierają się nowe drzwi i nowe okna. Teraz wiele oczu z całego świata na mnie spogląda, a to sprawia, że mnożą się możliwości, coś, co jeszcze kilka lat temu było bardzo nieprawdopodobne. Na poziomie zawodowym to niezwykłe – odpowiadała ekranowa inspektor Raquel Murillo. – Rzeczywiście, zawodowo otworzyły się nowe możliwości, których wcześniej nie było. Aktorstwo to trudny zawód, trudno jest o stabilizację w tej pracę. Trochę żyjemy w bańce. Mamy dużo pracy, a wszystko wydaje się wspaniałe. Jednak na rynku aktorskim w Hiszpanii w dalszym ciągu jest nie tyle bezrobocie, ile dla wielu brak jest szansy sprawdzenia się na castingach (...) To rodzaj błogosławieństwa, prezentu od losu – dodał Álvaro Morte, odtwórca roli Profesora.

A co stanie się z serialowym Berlinem, który w drugim sezonie wziął udział w strzelaninie w madryckiej mennicy? Czy przetrwał tę próbę i pojawi się także w trzeciej części? – Jestem bardzo wdzięczny i zarazem zaskoczony tymi wszystkimi zmianami i nowymi cechami mojej postaci. Za ich sprawą wkraczam tu na coraz bardziej niepewną drogę – odpowiedział enigmatycznie Pedro Alonso.

Najwa Nimri to aktorka, która zadebiutowała w trzeciej części produkcji. Jak doszło to tego, że dołączyła do obsady? – Z wieloma aktorami "Domu z Papieru" pracowałam już wcześniej przy moim poprzednim serialu "Uwięzione". To było jak ponowne spotkanie z rodziną. Oczywiście, czuję, że to sukces, że to coś wielkiego, ale my wciąż jesteśmy tą samą rodziną, więc łatwo się do tego wraca – stwierdza artystka. Potwierdza to chorwacki aktor Luka Peros, który debiutuje w serialu jako Marsylia – Mam na koncie udział w wielu dużych filmach, takich na ogromną skalę, ale to "Dom z Papieru" jest największą produkcją, w jakiej kiedykolwiek miałem okazję wystąpić. To oczywiście wielka rzecz, duże wyzwanie, ale jest jak w rodzinie.

Wśród nowych bohaterów pojawia się także Palermo, znajomy Profesora z "dawnych czasów". W tej roli wystąpił Rodrigo de la Serna, którego możemy pamiętać jako odtwórcę jednej z dwóch głównych ról w "Dziennikach motocyklowych". – Palermo jest jednym z twórców tego planu, który jest bardzo skomplikowany. Polega na dokonaniu kradzieży w jednym z hiszpańskich banków, które ma bardzo mocny system zabezpieczeń. Trzeba wiedzieć jak zaatakować, jak napaść na taką instytucję. Ponieważ Palermo świetnie zna plan, Profesor wyznacza go na jednego z dowódców ataku, a poza tym mój bohater ma sporo wewnętrznych problemów – powiedział aktor.

W "Zestawie powiększonym" poruszyliśmy temat filmów i seriali z rabunkiem i w tle. Wioletta Myszkowska rozmawiała o tym gatunku z Anną Piotrowską, autorką bloga Mysza movie.pl.

– Jak najbardziej jest to gatunek schematyczny, natomiast są filmy, które wybijają się z tego, dlatego że są równocześnie filmem innego gatunku. Sporo z tego to są np. filmy akcji – każdy film z serii "Mission: Impossible" czy nawet "Kevin sam w domu" to jest włam. Tych otoczek mamy mnóstwo – opowiadała blogerka.

Rok 2019 to rok jubileuszu jednego z najbardziej popularnych i podziwianych superbohaterów. W maju 1939 roku po raz pierwszy na okładce komiksu wydanego przez DC Comics (wtedy Detective Comics) pojawił się Batman. Co sprawiło, że po 80 latach nadal z wypiekami na twarzy czekamy na nowe przygody "człowieka-nietoperza"? – Z tych wszystkich superbohaterów, których mamy pod dostatkiem, jest on superbohaterem najbardziej uniwersalnym, takim, który umożliwia dziesiątki, setki, a może nawet tysiące interpretacji, odczytań, wersji, które z jednej strony wciąż będą "Batmanem", z drugiej będą bardzo autorskimi pomysłami najróżniejszych twórców komiksów, kina i innych dziedzin kultury – mówił nasz kolejny gość – Kamil Śmiałkowski, krytyk filmowy.

W jakich malowniczych miejscach powstawał trzeci sezon "Domu z papieru"? Jakie filmy z motywem kradzieży uchodzą, według naszego gościa, za klasyki gatunku? 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania?

***

Tytuł audycji: ABC popkultury – zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka 
Goście: Esther Acebo, Jaime Lorente, Itziar Ituño, Álvaro Morte, Pedro Alonso, Najwa Nimri, Rodrigo de la Serna i Luka Peros (członkowie obsady "Domu z Papieru"), Anna Piotrowska (blogerka filmowa), Kamil Śmiałkowski (krytyk filmowy)
Data emisji: 21.07.2019 
Godzina emisji: 12.05

Polecane