Europosłowie: plan strategiczny dla UE może się zmienić, prace zaczną się pod koniec roku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Europosłowie: plan strategiczny dla UE może się zmienić, prace zaczną się pod koniec roku
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Plan strategiczny dla krajów UE na lata 2019-2024 miał być w tym tygodniu przyjęty przez przywódców UE. Dziennikarze dotarli do dokumentu i zauważyli, że omija główne konflikty między państwami UE. Czy tak już zostanie? Europosłowie w Trójce wskazali, że instytucje UE będą się nim zajmować zapewne w drugiej połowie roku. Dopiero w grudniu ma być bowiem wybrana nowa Komisja Europejska, oczekuje się też na wynik wyborów w Polsce.

Posłuchaj

Plan strategiczny UE (Puls Europy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Eurodeputowany Bogusław Liberadzki (SLD) uważa, że zapisy planu strategicznego mogą się jeszcze zmienić. Jak argumentował od 1 listopada będzie działać nowa Komisja Europejska, ma ona bowiem zostać powołana w październiku. Zatem przed grudniem nie warto się spierać o plan, jak też wieloletnie ramy finansowe. 

Polityk przypomniał, że przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk mówił, że zapewne niedługo odbędzie się kolejne spotkanie. Jak dodał, rozstrzyga się pytanie, jaka koalicja powstanie w PE, czy będzie to koalicja trzech grup, czy będzie to wielka koalicja, bo np. dołączą Zieloni.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Eurodeputowany Kosma Złotowski (PiS) przyznał, że brak w tym projekcie planu powiązania praworządności z budżetem UE. – Z naszego punktu widzenia z praworządnością w Polsce jest wszystko w porządku, nie ma się zatem o co spierać – zaznaczył. - Problematyczne jest jednak, jak zdefiniować praworządność – zaznaczył.

W planie strategii cel budowy gospodarki bardziej przyjaznej klimatowi zmienił się na budowę gospodarki neutralnej wobec klimatu. Eurodeputowany Kosma Złotowski mówił, że to nowe pojęcie jest wygodniejsze, bo dokładnie nie jest znany mechanizm zmian klimatycznych.

W kwestii migracji zapisano dalsze prace nad ochroną granic zewnętrznych. Nie ma jednak pomysłu wprowadzonych nowych kwot w sprawie przyjmowania migrantów i uchodźców. Więcej w nagraniu.

W audycji mowa była także o obsadzie stanowisk UE, a także o tym, że 24 września rzecznik generalny unijnego Trybunału Sprawiedliwości ogłosi opinię dotyczącą pytań, które do Luksemburga skierowały Sądy Okręgowe z Łodzi i Warszawy. Dotyczą one obaw o niezawisłość sędziowską po wprowadzeniu systemu postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Kosma Złotowski (europoseł PiS), Bogusław Liberadzki (SLD)
Data emisji: 18.06.2019 
Godzina emisji: 17:45

Trójka/PAP/agkm/gs

Polecane