Polacy w czasach wielkich zmian

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polacy w czasach wielkich zmian
Częściowo wolne wybory w powojennej historii Polski (Warszawa, 04.06.1989)Foto: PAP/Cezary Słomiński

– Myślę, że moja książka pozwoli każdemu usprawiedliwić się przed sobą samym – mówi Aleksandra Boćkowska, autorka książki "Można wybierać". 

Posłuchaj

Aleksandra Boćkowska o książce "Można wybierać" (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Okładka książki "Można wybierać" Okładka książki "Można wybierać"

"Można wybierać" to reporterska opowieść o 4 czerwca 1989 roku – o dniu pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z perspektywy niedużych miast i drobnych spraw. O codzienności. O miesiącach tuż przed wyborami i tuż po wyborach. O problemach, z którymi borykali się Polacy w 1989 roku – zapaści gospodarczej, fatalnym zaopatrzeniu, rosnących cenach. O oczekiwaniach i nadziejach. O wielkiej zmianie, ale też o tym, że kiedy działa się historia, ludzie byli zajęci sobą – zakochiwali się, urządzali mieszkania, martwili o pracę i pieniądze, szykowali do występu na festiwalu.

O ludziach, którzy się angażowali, uczestniczyli w kampanii albo chociaż z przekonaniem głosowali, o tych, którzy się bali, i o tych, którzy pozostali obojętni. O weryfikacji pojęć "wszyscy" i "nikt" – dobrze znana historia rozpisana na głosy zwykłych ludzi brzmi nieco inaczej niż w podręcznikach. O pamięci, a właściwie jej zawodności. I wreszcie o polityce, bo w końcu polityką się żyło, czy się tego chciało, czy nie. Ale o tym opowiadają lokalni działacze Solidarności i członkowie PZPR patrzący na Warszawę z dystansu. To książka, która nie pomijając pierwszoplanowych aktorów politycznego przełomu, oddaje głos głównie statystom.

4 czerwca 1989 - zobacz serwis specjalny

– Bardzo ciekawe były lektury stenogramów partyjnych z niedużych miast, bo tam widać, że ci działacze byli kompletnie przerażeni. Czuli się też oszukani przez centralę partyjną, która się zgodziła na to wszystko – opowiada Aleksandra Boćkowska. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z autorką książki "Można wybierać". 

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Piotr Baron
Autor materiału: Jan Niebudek
Gość: Aleksandra Boćkowska (autorka książki "Można wybierać")
Data emisji: 11.06.2019
Godzina emisji:
 10.41

mat.prasowe/kw/ml

Polecane