Wyścig Pokoju, czyli sport ramię w ramię z propagandą
2019-05-22, 23:05 | aktualizacja 2019-05-23, 19:05
Wyścig Pokoju – rozgrywany najczęściej na trasie Warszawa-Praga i Praga-Warszawa – odbył się po raz pierwszy w 1948 roku i szybko zyskał na popularności. Rywalizację kolarzy śledziły tysiące widzów, zarówno na trasie, jak i w radio czy telewizji.
Posłuchaj
Była to jedna z największych imprez sportowych w bloku wschodnim. Wśród Polaków najczęściej na podium stawali Stanisław Szozda i Ryszard Szurkowski, jednak liderami Wyścigu Pokoju zwykle byli reprezentanci RFN i NRD. Po upadku bloku wschodniego impreza traciła na znaczeniu, ustępując wyścigom kolarzy zawodowych. Ostatnia edycja odbyła się w 2006 roku, a jej zwycięzcą został Włoch Giampaolo Cheula.
– Genezę wyścigu usadowiłbym nieco głębiej, bo już w dwudziestoleciu międzywojennym, tam tkwi sedno sprawy. Mam tu na myśli konflikt polsko-czeski dotyczący, między innymi, Śląska Cieszyńskiego, Zaolzia i przyszłości tych ziem. W 1945 roku spór rozpoczął się ponownie, a jego arbitrem był Józef Stalin. Ten wyścig miał służyć wymiarowi propagandowemu i puścić w świat sygnał, że jest to próba załagodzenia tego konfliktu – mówi prof. Tadeusz Wolsza.
– Od początku nie było wiadomo, czy będzie to, jak wówczas mówiono, bieg kolarski. Początkowo rozważano ściganie się motocyklami lub samochodami. Kolarstwo okazało się znacznie bardziej przystępniejszą dyscypliną – dodaje prof. Artur Pasko.
Dlaczego plan rozszerzania wyścigu na inne państwa nie powiódł się? Jak dokonywano doboru drużyn i zawodników? Zapraszamy do wysłuchania audycji.
***
Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Artur Pasko (prof. Uniwersytetu w Białymstoku, członek Polskiej Akademii Olimpijskiej), prof. Tadeusz Wolsza (historyk i politolog, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej)
Data emisji: 22.05.2019
Godzina emisji: 22.06
ml/mk