Pola Nireńska. Biografia żydowskiej tancerki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pola Nireńska. Biografia żydowskiej tancerki
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrey Yurlov/Shutterstock.com

Biografia Poli Nireńskiej to opowieść o urodzonej w Warszawie żydowskiej artystce, która tańczyła w czasach totalitaryzmu w Niemczech, Austrii i Włoszech. O kobiecie, która w przedwojennej Polsce doświadczyła antysemityzmu, niemal całą rodzinę straciła w zagładzie, a po wojnie poślubiła Jana Karskiego, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Posłuchaj

Historia Poli Nireńskiej (Historie jak z książki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Zapominanie, ukrywanie przeszłości i odkrywanie jej na nowo jest jednym z tematów tej książki. W życiu Nireńskiej były tajemnice. Odcięła się od swojej przeszłości rodzinnej, miała traumę po stracie większości swojej rodziny. Nie zachowała też żadnej korespondencji rodzinnej ani dokumentów dotyczących historii rodziny. Na pewno było to celowe – mówiła w audycji Weronika Kostyrko, autorka książki "Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej".

Przez historię Nireńskiej można zobaczyć Jana Karskiego inaczej niż dotychczas. Weronika Kostyrko odnalazła niepublikowane dokumenty dotyczące jego pracy w MSZ, gdzie pod koniec lat 30. powołano specjalny zespół mający zajmować się kwestią żydowską. Zrekonstruowała karierę młodego dyplomaty i jego żarliwe oddanie idei Wielkiej Polski. Znajomość tych faktów pozwala lepiej zrozumieć skomplikowaną relację między Karskim a Nireńską, która przez kilkadziesiąt powojennych lat odmawiała mówienia po polsku. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której ponadto: 

  • kalendarium historyczne;
  • felieton prof. Michała Kopczyńskiego;
  • Dzieje się historia: "Napoleoński amok Polaków" Sławomir Leśniewski, "Dyplomatyczny cicer cum caule" Jakub Wolski;
  • Też przeczytajcie: "Czas przeszły dokonany" Adama Pragiera.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Weronika Kostyrko (dziennikarka, autorka książki "Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej")
Data emisji: 7.05.2019
Godzina emisji: 22.06

mat. prasowe/abi/mk


Polecane