Punkowa historia punka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Punkowa historia punka
Danny Fields, Anna Gacek i Gillian McCainFoto: Archiwum Anny Gacek

Ten wieczór spędziliśmy w nowojorskich klubach, spelunach, sekretnych zakątkach miasta, wśród muzyków, groupies, wyrzutków i odmieńców.

Posłuchaj

Gillian McCain i Danny Fields w rozmowie z Anną Gacek o historii punk rocka (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Są lata siedemdziesiąte, młodzież chce się bawić, młodzież chce krzyczeć, młodzież chce nowych idoli. I przyszli! Iggy, Patti, Debbie i wielu innych.

Punk w Nowym Jorku był potężną siłą – tych, którzy go tworzyli, i piosenek, jakie napisali. Nie zabrakło ich w audycji. Ale przede wszystkim, w roli głównej, Gillian McCain – współautorka znakomitej książki "Please Kill Me" i Danny Fields – legendarny menedżer The Stooges i The Ramones. Były anegdoty, wspomnienia, mnóstwo beztrosko radosnych i zwyczajnie tragicznych historii ludzi, którzy mają swoje miejsce w historii muzyki.

– Trudno powiedzieć, kiedy zaczęła się scena punkowa. Ta muzyka miała swój czas, a kiedy było już po wszystkim, zaczęły się sprzedawać płyty. Nie używaliśmy nawet tego terminu, pojawił się on dopiero z premierą "Punk Magazine" – wspomina Danny Fields.

– Z zebranych przeze mnie materiałów wynika, że momentem narodzin tej sceny jest koncert The Ramones z londyńskiego Roundhouse z 1976 roku. Wcześniej działo się już sporo, ale terminu "punk" nie używano. W książce zaczęliśmy od Velvet Underground, bo dla nas to właśnie punk. Potem Iggy Pop i The Stooges, Patti Smith, Debbie Harry i Blondie, aż po Sex Pistols i The Clash – opowiada Gillian McCain.

Dlaczego rynek brytyjski był niezbędny dla rozwoju muzyki punk? Dlaczego początkowo nie przyjęła się ona w USA? Odpowiedzi na te pytania oraz ciekawostki dot. muzyki i kultury punk w dołączonym nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania!

***

Tytuł audycji: Punkowa historia punka
Prowadzi:
Anna Gacek
Gość:
Gillian McCain (współautorka książki "Please Kill Me"), Danny Fields (menedżer muzyczny)
Data emisji:
2.05.2019
Godzina emisji:
21.09

ml/at

Polecane