Karol Modzelewski nie żyje

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Karol Modzelewski nie żyje
Prof. Karol ModzelewskiFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Odszedł od nas ktoś wybitny: polityk, uczony, pisarz. Piękny człowiek.

Posłuchaj

Dariusz Bugalski i jego goście wspominają Karola Modzelewskiego (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Informacyjna Agencja Radiowa

W wieku 81 lat zmarł historyk, profesor Karol Modzelewski. Był działaczem opozycji w PRL, senatorem I kadencji.

Karol Modzelewski urodził się 23 listopada 1937 r. w Moskwie. Był obok Jacka Kuronia współautorem napisanego w latach 60. "Listu otwartego do Partii". Był zaangażowany w protesty Marca 1968, a potem więziony. W latach 80. współorganizował "Solidarność", był pomysłodawcą nadania takiej nazwy niezależnemu związkowi zawodowemu. Pełnił funkcję rzecznika prasowego "Solidarności", należał do Komisji Krajowej. Był internowany po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku, rok później został aresztowany pod zarzutem próby obalenia ustroju państwa. Wyszedł na wolność w roku 1984. W sumie w więzieniach PRL siedział 8,5 roku. Był senatorem w latach 1989-91, w latach 1992-95 był honorowym przewodniczącym Unii Pracy.

Karol Modzelewski był pracownikiem naukowym Instytutu Historii PAN. Badał historię średniowiecza Polski i Europy. Do jego głównych prac należą "Organizacja gospodarcza państwa piastowskiego X-XIII wiek" (1975), "Chłopi w monarchii wczesnopiastowskiej" (1987) oraz "Barbarzyńska Europa" (2004).

Karol Modzelewski w 1998 roku został odznaczony Orderem Orła Białego, w 2007 otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, a w 2014 Literacką Nagrodę Nike. Tę ostatnią otrzymał za autobiografię "Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca", pokazującą dzieje jego rodziny na tle historii naszego kraju od lat 40.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Maja Komorowska (aktorka), prof. Andrzej Friszke (historyk, były członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej i zastępca przewodniczącego Rady IPN, profesor nauk humanistycznych, członek korespondent PAN), Jan Lityński (polityk, działacz opozycji w czasach PRL, poseł na Sejm X, I, II i III kadencji, w latach 2010–2015 doradca prezydenta RP ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi), prof. Adam Rotfeld (dyplomata, badacz stosunków międzynarodowych, profesor nauk humanistycznych, w latach 2001–2005 wiceminister spraw zagranicznych, w 2005 minister spraw zagranicznych)
Data emisji: 29.04.2019
Godzina emisji: 21.08

IAR/ml

Polecane