Codzienność Wysp Owczych. Jaki jest świat Farerów?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Codzienność Wysp Owczych. Jaki jest świat Farerów?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Lightlana

– Wyspy Owcze były odizolowane przez długie wieki i ciężko mówić, że jest to mieszanka różnych kultur. Farerowie wytworzyli własną. Widoczna jest u nich duma z tego, gdzie żyją, co udało się osiągnąć ich przodkom – opowiada Maciej Brencz, autor książki "Farerskie kadry. Wyspy, gdzie owce mówią dobranoc".

Posłuchaj

O czym dyskutują Farerowie na Wyspach Owczych? (Świat z lotu Drozda/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Okładka książki "Farerskie kadry. Wysp,  gdzie owce mówia dobranoc", Wydawnictwo Poznańskie
Okładka książki "Farerskie kadry. Wysp, gdzie owce mówia dobranoc", Wydawnictwo Poznańskie

Jednocześnie – jak przyznaje gość Pawła Drozda – obecnie na wyspach są silne wpływy brytyjskie. – Farerowie są zakochani w piłce nożnej. Szacuje się, że co dziesiąty Farer jest członkiem piłkarskiego klubu. Każdy Farer i Farerka spytani o to, komu kibicują z zagranicznych zespołów, myślę, że w 100 procentach wskażą jedną z drużyn z Premier League. Piłka nożna jest tematem codziennych rozmów – opowiada gość "Świata z lotu Drozda". Mieszkańcy dyskutują także o… korkach w stolicy – Thorshavn. W wiadomościach czy na portalach informacyjnych pojawiają się także zaskakujące informacje, jak choćby ta, że jedno z farerskich kin planuje zniesienie przerwy w czasie projekcji filmu. – Na wyspach Owczych, gdzie są dwa kina, wciąż jest praktykowana przerwa np. na wyjście do toalety. W europejskich kinach tego nie praktykue się już od dekad – mówi Maciej Brencz. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której mówiliśmy także o kursach języka fareskiego dla obcokrajowców i dążeniach Farerów do niepodległości. W dalszej cześć audycji poruszone zostały również inne tematy:

  • Indianie i znaczenie wody w ich kulturze;
  • Pigmeje z plemienia Aka i tzw. water drumming oraz sytuacja Pigmejów we współczesnym świecie.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: Maciej Brencz (autor bloga farerskiekadry.pl i książki "Farerskie kadry. Wyspy, gdzie owce mówią dobranoc"), Patricia Mccabe (przedstawicielka plemienia Nawajo), Mariusz Jachimczuk (podróżujący fotograf)
Data emisji: 22.04.2019 
Godzina emisji: 8.06

gs/pg

Polecane