Odkrywanie Tahiti z dr Małgorzatą Owczarską

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Odkrywanie Tahiti z dr Małgorzatą Owczarską
TahitiFoto: Shutterstock.com/Stanislav Fosenbauer

Pod koniec XVIII wieku do Tahiti dopłynęli biali ludzie. W prezencie przywieźli ze sobą misjonarzy oraz nieznane na wyspie choroby. Ta mieszkanka nieomal przeniosła do historii wielowiekową społeczność Tahiti.

Posłuchaj

Nieznane oblicza Tahiti (Świat z Lotu Drozda/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Potem Francuzi wyróżnili Polinezyjczyków, zmieniając ich wyspy w poligon do testów bomb atomowych. Nie, to nie jest nudny rejon świata. O dawnym i współczesnym Tahiti, oraz o poszukiwaniach tahitańskiej tożsamości opowiada dr Małgorzata Owczarska.


Tahiti 1200.jpg
Oszałamiająca uroda Tahiti

– W okolicach 1768 roku wielu europejskich podróżników zaczynało swoje wizyty na Tahiti. Zwykliśmy myśleć o tej epoce, jako o czasie wielkich odkryć geograficznych. Tymczasem, wyspy te były już dawno odkryte przez Tahitańczyków, obecnych tam od około 1000 lat. Byli w tym czasie już całkiem dobrze osadzonymi społecznościami, dopiero co centralizującymi się. Nagle pojawili się biali ludzie, na "pirodze bez statecznika". Przypomnijmy, że Polinezyjczycy po dziś dzień pływają na pirogach, czyli łodziach dwukadłubowych. Wtem, zaobserwowali oni nowy rodzaj łodzi, nowy rodzaj człowieka. Najistotniejsze jednak było to, że na wyizolowane wyspy przybyli ludzie z nieznanymi tam wcześniej chorobami. To byłą katastrofa – mówi się o tym wręcz, jako o "ukrytym holokauście". Przepadło tam wtedy ponad 80 proc. populacji – wyjaśnia rozmówczymi Pawła Drozda.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której ponadto w audycji:

  • Jeszcze dwa lata temu MV "Alta" nosiła miano statku towarowego. Teraz media mówią na nią "statek-widmo". Morską karierę okrętu, który utknął właśnie na irlandzkim wybrzeżu, przedstawia kpt. Andrzej Kryżan;
  • Rytm życia w Meksyku wyznacza macho. Pozycja mężczyzn w społeczeństwie i ich prawa promieniują na kobiety. Ich status oraz ich historie wypełniają strony książki "No pasa nada!", którą napisała Beata Kowalik.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: dr Małgorzata Owczarska (antropolożka kultury, absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW), kpt. Andrzej Kryżan (kapitan żeglugi wielkiej), Beata Kowalik (autorka książki "No pasa nada")
Data emisji: 23.02.2020
Godzina emisji: 8.07

ml


Polecane