Wigilia Wielkanocna 2019. "Ogród, to jest nasz dom"
2019-04-21, 00:04 | aktualizacja 2019-04-27, 15:04
Kiedy w Sobotę zwaną Wielką zapada zmrok, rozpoczyna się czas czuwania, czyli Wigilii Wielkanocnej. Ta historia powtarza się każdego roku po pierwszej wiosennej pełni, a ten szczególny czas, bo sakralny, ksiądz profesor, poeta Janusz Pasierb określił jako "otwarty".
Posłuchaj
My, od początku lat dziewięćdziesiątych, spotykamy się w sobotni, przedświąteczny wieczór, by ową dramaturgię Świąt Zmartwychwstania przypominać, zakładając jednocześnie, że nie każdy uczestniczy we wszystkich aktach dramatu lub w ogóle nie uczestniczy w nim, ale doświadcza niezwykłości wiosennych świąt.
Za każdym też razem szukamy nowych motywów, które towarzyszyłyby powracającym, stałym. Ubiegłoroczny wieczór kończyliśmy przywołaniem ewangelicznej sceny spotkania Marii Magdaleny z "Ogrodnikiem", który okazał się Zmartwychwstałym Jezusem. Postanowiliśmy w tym roku wyciągnąć "daleko idące konsekwencje" z tego spotkania. Motywem wieczoru jest ogród. Całej jego historii naturalnie nie sposób opowiedzieć, ale przywołaliśmy pewne punkty zwrotne tej historii, poczynając od obrazu Edenu, jaki znajdujemy w Księdze Genesis.
Nasze zaproszenie przyjęli: biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej, ks. Michał Janocha – historyk sztuki oraz duszpasterz środowisk twórczych Gdańska, ks. Krzysztof Niedałtowski – religioznawca. W roli współgospodarza został obsadzony Bogusław Deptuła – historyk i krytyk sztuki.
Przywołaliśmy te fragmenty wieczoru ubiegłorocznego, w których pojawiła się ogrodowa inspiracja, a którą zawdzięczamy Pawłowi Huelle, autorowi m.in. powieści pod tytułem "Śpiewaj ogrody".
Na moment myślami przenieśliśmy się do ogrodu przykatedralnego Notre Dame.
Wieczorom wigilijnym towarzyszą także pewne powracające motywy muzyczne, w tym roku była to muzyka Katalończyka Jordiego Savalla z płyty zatytułowanej "Jerozolima" oraz wokalizy Moniki Wierzbickiej, nie wspominając o najbardziej oczywistym finale Oratorium Hendla – "Mesjasz". Pozostałe utwory muzyczne pojawiły się po raz pierwszy.
Rozmowy nasze rejestrowaliśmy z widokami na wiosenne ogrody.
Powrót do Rajskiego Ogrodu nie jest możliwy, ale doświadczenia namiastki choćby owej idylli życzymy w tę wyjątkowo późną Wielkanoc.
Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.
***
Tytuł audycji: Wigilia Wielkanocna 2019
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 20.04.2018
Godzina emisji: 21.04