Co na Myśliwieckiej robili kirasjerzy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co na Myśliwieckiej robili kirasjerzy?
Ulica Myśliwiecka w 1926 rokuFoto: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/NAC

Jak wyglądała w przeszłości Warszawa? Co stało niegdyś w miejscu dzisiejszej siedziby Trójki? Gość "Zagadkowej niedzieli" udzielał odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Posłuchaj

Czy na ulicy Myśliwieckiej grasowały dinozaury? (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Piotr Wierzbicki, znany również jako DJ Bigos, jest przewodnikiem warszawskim. Historia stolicy zdaje się nie kryć przed nim żadnej tajemnicy.

– Udajmy się na spacer po najbliższej okolicy. Pierwsza nazwa ulicy Myśliwieckiej brzmiała ulica Zdrowa. Wynikała ona z tego, że sąsiadowała z wieloma ogrodami. Z podobnych przyczyn mamy w Warszawie ulice takie jak Ogrodowa czy Piękna – wyjaśnia gość audycji. – W miejscu, gdzie obecnie znajduje się stadion Legii, znajdowały się carskie koszary. Po drugiej stronie Myśliwieckiej, tu gdzie jesteśmy obecnie, stała ujeżdżalnia lub, bardziej fachowo, wojskowy maneż, w której swoje umiejętności ćwiczyli huzarzy, kirasjerzy i ułani. Budynek Trójki powstał później, dopiero na początku XX wieku – dodaje Piotr Wierzbicki

Gdzie rozegrano pierwszy ważny mecz piłkarski w Warszawie? Dlaczego jego wynik mógłby zaskoczyć niejednego kibica? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Piotr "Pietia" Wierzbicki (prezenter radiowy, didżej, przewodnik warszawski, Warszawa Na Wyrywki)
Data emisji:
31.03.2019
Godzina emisji: 9.06

ml/jp


Polecane