Czy zagłosuję w wyborach do Parlamentu Europejskiego?
2019-03-12, 14:03 | aktualizacja 2019-03-12, 14:03
Badania prowadzone w krajach Unii Europejskiej wskazują na to, że większość Europejczyków jest rozczarowanych albo czuje niesmak i wściekłość w związku z sytuacją w swoim kraju.
Posłuchaj
Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego nastroje w unii są fatalne. Czy to oznacza, że obecne elity zostaną wymienione? Tylko 23,8 uprawnionych procent w Polsce wzięło udział w poprzednich wyborach do Europarlamentu.
– Jeżeli europosłowie danej partii chcą mieć wpływ na pracę Parlamentu Europejskiego, to powinni być w dużych frakcjach. Oczywiście też to ma słabe strony, bo tutaj rodzi się pytanie, czy w tak dużej frakcji dana delegacja narodowa ma kluczowe zdanie – zaznacza Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
– Polakom, jak i innym Europejczykom towarzyszą raczej inne emocje, takie jak wściekłość, rozczarowanie czy niesmak. rośnie tutaj rewolucyjny duch – wyjaśnia Marcin Duma, prezes Fundacji IBRiS. – Jest duże oczekiwanie zmian. Nadzieje są różnie rozłożone. Problemy, na które wskazują Europejczycy się różnią. Czego innego oczekujemy w Polsce, a czego innego np. w Niemczech – dodaje.
Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.
***
Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Marcin Duma (prezes Fundacji IBRiS), dr Kazimierz Wójcicki (Studium Europy Wschodniej, Uniwersytet Warszawski), dr Grzegorz Lewicki (ekspert Fundacji Pułaskiego), Adam Balcer (szef projektu Polityka Zagraniczna, WiseEuropa), Rafał Chwedoruk (politolog, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 11.03.2019
Godzina emisji: 12.06
kw
Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: