Tym razem: "Jak być kochaną"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tym razem: "Jak być kochaną"
Gabriela Muskała (Felicja) i Adam Szczyszczaj (Nieznajomy) w spektaklu "Jak być kochaną"Foto: Magda Hueckel

Przed miesiącem zatytułowaliśmy wydanie MBK: "Jak być kochanym". Tematem Magazynu był bowiem, ukazujący się pod koniec stycznia, tom felietonów Janusza Głowackiego pod tym właśnie tytułem (patrz: MBK z 27 stycznia).

Posłuchaj

Tym razem: "Jak być kochaną" (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Baszka Marcinik i Gabriela Muskała Baszka Marcinik i Gabriela Muskała (fot. Jakub Sadowski)

Nie spodziewaliśmy się wtedy, że niebawem przyjdzie nam sięgnąć po oryginał, czyli opowiadanie Kazimierza Brandysa, i że będziemy mieli okazję przypomnieć, kogo sparafrazował Janusz Głowacki. Słowo "przypomnieć" jest tutaj kluczowe, gdyż autor "Jak być kochaną" należy do pisarzy zapoznanych. Dyrektor Teatru Narodowego postanowił przywrócić go naszej pamięci, zarazem pamięć jest ważnym tematem opowiadania. Jego adaptacja miała swoją premierę w Teatrze Narodowym 1 lutego. Spektakl wyreżyserowała Lena Frankiewicz, a gościem specjalnym premiery była pani Barbara Krafftówna, która zagrała główną rolę w filmowej adaptacji "Jak być kochaną" w reżyserii Wojciecha Hasa… 57 lat temu. Ta sama rola w Teatrze Narodowym została powierzona Gabrieli Muskale. Gabriela Muskała występuje na scenie narodowej gościnnie. Jest aktorką Teatru im. Jaracza w Łodzi, w ubiegłym roku mogliśmy podziwiać ją w głośnym filmie pod tytułem "Fuga", do którego napisała scenariusz oraz w nowym filmie Marka Koterskiego – "7 uczuć". Gabriela Muskała wraz ze swoją siostrą – Moniką – tworzy duet autorski Amanita Muskaria.

Gabriela Muskała (fot. Jakub Sadowski) Gabriela Muskała (fot. Jakub Sadowski)

Tak składa się, że w pozostałych tytułach, na które zwracamy w tym wydaniu uwagę, główną rolę grają kobiety, dodajmy – w sposób szczególny doświadczane przez mężczyzn. Łącząc się ze studiem w Radiu Katowice, rozmawiamy z autorką sztuki, wyreżyserowanej przez Wiktora Rubina w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu – Jolantą Janiczak (współautorem tekstu jest Grzegorz Maria Stępniak) oraz z dyrektorem tego teatru – Jackiem Jabrzykiem. Tytuł premiery – "Dead Girls Wanted". 

Plakat promujący spektakl "Dead Girls Wanted" (mat. prasowe) Plakat promujący spektakl "Dead Girls Wanted" (mat. prasowe)

Plakat promujący spektakl "Thais" (mat. prasowe) Plakat promujący spektakl "Thais" (mat. prasowe)

W PS sygnalizujemy natomiast premierę w Operze Bałtyckiej, zapowiadając zarazem z reżyserującym ten spektakl Romualdem Wiczą-Pokojskim temat pierwszego marcowego wydania MBK. "Thais" – bohaterka opery Masseneta – zamyka to wydanie Magazynu.

Szanowni Panowie! To nie są żarty! Od 101 lat kobiety mają prawa wyborcze, ale nadal wy rządzicie światem. "We shall overcome".

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 24.02.2018 
Godzina emisji: 21.10

Polecane