"Niemen nie tylko o sobie". Audycja z okazji 80. urodzin artysty

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Niemen nie tylko o sobie". Audycja z okazji 80. urodzin artysty
Czesław Niemen podczas występu w Opolu czerwiec 1974 rokuFoto: NAC/Rutowska Grażyna

– Moim credo jest twierdzenie Norwida, który mówi o swoim stosunku do pracy. Powiem to swoimi słowami, że człowiek powinien pracować nie w pocie grzbietu i barków, tylko w pocie czoła. Chodzi oczywiście o to, że zanim się cokolwiek zrobi, najpierw trzeba w pocie czoła to obmyślić, a i robiąc też trzeba myśleć. Dotyczy to w zasadzie całego naszego życia – przyznawał Czesław Niemen.  

Posłuchaj

O tym, co dla niego najważniejsze opowiada Czesław Niemen ("Niemen nie tylko o sobie" /Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
"

Czesław Niemen Świadomość własnej niedoskonałości i śmiertelności nie skłania człowieka mądrego do pesymizmu. Świadomość to jest po prostu jakaś doza mądrości

Muzyk nie zgadzał się z tym, jak postrzegana była jego twórczość. – Wiele osób zarzuca mi pesymizm, że to, co tworzę, jest bardzo smutne, przygnębiające, że słuchacz nie bardzo może się rozerwać. Myślę, że nic bardziej błędnego. Świadomość własnej niedoskonałości i śmiertelności nie skłania człowieka mądrego do pesymizmu. Świadomość to jest po prostu jakaś doza mądrości. Cała troska Norwida, w jego działalności jako poety, artysty, była oparta właśnie na świadomości, że się jest niedoskonałym, ale tym bardziej nawoływał wszystkich do takiego działania w życiu, które pozostawi po sobie świat piękny. Nawoływał do rozjaśniania prawd. Wiele ludzi śmieje się z tego, na przykład ci, którzy przychodzą na koncerty. W pewnym momencie już nie mogą wytrzymywać i wychodzą, nie mają czasu. Dokąd się spieszą? Nieraz zadaje sobie to pytanie – mówił muzyk.  


PAP Czesław Niemen 1200.jpg
Małgorzata Niemen: Czesław kochał swoich fanów

W archiwalnych nagraniach Czesław Niemen wspominał początek swoich związków z muzyka, mówił o znaczeniu eksperymentu w sztuce i wadze poezji. Jak wspominał, na utwór Norwida "Bema pamięci żałobny rapsod" zwrócił jego uwagę Wojciech Młynarski.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania, w którym wykorzystano fragmenty audycji "Warszawskie sylwetki muzyczne" z 1976 roku i wywiadu z Bożeny Czerwińskiej z 1987 roku. 16 lutego 2019 roku przypada 80. rocznica urodzin tego, jednego z najważniejszych polskich muzyków

***

Tytuł audycji: "Niemen nie tylko o sobie"  
Prowadzi: 
Piotr Metz
Data emisji: 16.02.2018 
Godzina emisji:
 10.06 

gs/mk

Polecane