Trójka wspomina Czesława Niemena w 80. rocznicę urodzin. W programie koncert Krzysztofa Zalewskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trójka wspomina Czesława Niemena w 80. rocznicę urodzin. W programie koncert Krzysztofa Zalewskiego
Czesław Niemen podczas występu w Opolu w czerwcu 1975 rokuFoto: NAC/Rutowska Grażyna

Gdyby żył, 16 lutego obchodziłby 80. urodziny. By przypomnieć niezwykły dorobek artystyczny Czesława Niemena Trójka zaplanowała na najbliższy weekend szereg audycji upamiętniających tego wybitnego kompozytora, muzyka i wokalistę. Zwieńczeniem weekendu wspomnieniowego będzie koncert Krzysztofa Zalewskiego z repertuarem złożonym z piosenek autora piosenki "Dziwny jest ten świat".   

W sobotę 16 lutego Program 3 Polskiego Radia przez cały dzień będzie prezentował piosenki artysty. Ponadto o godz. 10.00 "Niemen nie tylko o sobie" – specjalna audycja muzyczna z fragmentami wywiadów z Czesławem Niemenem dla Polskiego Radia (słowo wprowadzenia: Piotr Metz). Muzyczne i nie tylko wspomnienia pojawią się również w: "Markomanii"  (godz. 11.00-13.00), "Radiowym domu kultury" (13.00-15.00), "Myśliwieckiej 3/5/7" (17.00-19.00) i "Liście osobistej" (19.00-21.00).

Z kolei w niedzielę 17 lutego w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej wystąpi Krzysztof Zalewski z zespołem. Jeden z najmocniejszych rockowych głosów na polskiej scenie muzycznej, utalentowany, pracowity i oddany muzyce kompozytor, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista zaprezentuje w radiowej Trójce repertuar z bestsellerowej płyty "Zalewski śpiewa Niemena".

Wydany na płycie w ubiegłym roku projekt "Zalewski śpiewa Niemena" powstał w ramach Motywu Niemen, który po raz pierwszy został zaprezentowany publiczności podczas Festiwalu Jarocin 2017. Znane piosenki Czesława Niemena zostały zaprezentowane w nowych aranżacjach Jurka Zagórskiego i Krzysztofa Zalewskiego. Zalewski podszedł do zadania z szacunkiem, ale nie na kolanach. Nie wywrócił utworów do góry nogami, nie wymyślał interpretacji na siłę odmiennych od oryginałów – raczej ujednolicił repertuar pochodzący z różnych okresów twórczych Niemena, po czym włożył w to wszystkie swoje umiejętności i całą energię. W nowej odsłonie – zarówno na płycie, jak i na koncertach możemy usłyszeć takie utwory, jak: "Dziwny jest ten świat", "Jednego serca", jak i te jeszcze nieodkryte – "Doloniedola" czy "Pielgrzym". W tym projekcie Krzysztofa Zalewskiego wokalnie wspierają Natalia i Paulina Przybysz.

Transmisja na antenie Trójki w niedzielę 17 lutego od godz. 19.05.

Po koncercie zapraszamy na specjalne wydanie audycji "Kwestia kultury" (godz. 20.05-21.00). Gośćmi Mariusza Cieślika będą: Krzysztof Zalewski, Paweł Brodowski  wieloletni współpracownik Czesława Niemena i Piotr Metz  kierownik redakcji muzycznej Trójki.

Polecane