Christopher McDougall – „Urodzeni biegacze".
2010-06-25, 19:06 | aktualizacja 2010-06-25, 19:06
"Urodzeni biegacze", książka, która zapoczątkowała w Stanach ruch naturalnego biegania, w Trójce od poniedziałku do piątku o godz. 11.50. Zaczynamy w poniedziałek 28 czerwca. Czytać będzie Przemysław Bluszcz.
Nowa książka w paśmie dziennym i – powrót do literatury faktu o tej porze. Książka wymarzona na wakacje i zaczynamy w pierwszym dniu wakacji.
"Pana problem to bieganie – orzekł doktor Joe Torg, kiedy …kuśtykając, zawitałem do jego gabinetu w Filadelfii”. I te słowa doktora autor cytuje w rozdziale opisującym genezę jego wielkiej przygody, jaką było spotkanie z Tarahumara. McDougall jest dziennikarzem wojennym oraz zajmującym się sportami ekstremalnymi, ale jego opowieść jest lekka i pełna humoru. Opisy biegów trzymają w napięciu nawet czytelnika nie zainteresowanego sportem. Dla nas – ludzi zachodniej cywilizacji - opowieść McDougalla jest bardzo pouczająca. Poznając styl życia Biegnących Ludzi, możemy próbować wyciągnąć dla siebie konstruktywne wnioski. Bardzo ciekawa jest np. ich „dieta”. Czytając ich charakterystykę, możemy mieć wrażenie, że autor stworzył piękną fikcję. Ta społeczność ma wszelkie cechy utopii. Myśląc: cywilizacja XXI wieku, zapominamy często, że na jej obrzeżach żyją wciąż ludzie w zgodzie z naturą i tradycją przekazywaną od wieków.
Nasze zaproszenie do czytania fragmentów książki przyjął Przemysław Bluszcz, znakomity aktor teatralny i filmowy (od niedawna w zespole Teatru Ateneum w Warszawie). Zagrał m.in. Stalina w słynnym „Transferze” w reżyserii Jana Klaty (spektakl Wrocławskiego Teatru Współczesnego), a także w obu wersjach „Made in Poland” w reżyserii Przemysława Wojcieszka ( teatralnej w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy i filmowej ). W roli narratora „Urodzonych Biegaczy” zaraża energią.
Muzyka w przypadku tej lektury nie odgrywa wielkiej roli, ale w roli konsultanta wystąpił Wojtek Ossowski, a w czołówce, co może na „pierwszy rzut ucha” zaskoczyć, pojawia się … Bruce Springsteen. Kiedy jednak dopowiem, że sięgnęłam po fragment utworu – „Born to run” … wszystko stanie się jasne.
Książkę przetłumaczył Jacek Żuławnik, a opublikowało wydawnictwo Galaktyka.
Zaczynamy 28 czerwca, o 11.50.
Zapraszam,
Baszka Marcinik.