Polski jazz na 100 lat niepodległości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polski jazz na 100 lat niepodległości
Subiektywna historia polskiego jazzuFoto: Marcin Zaborowski

Jazz przez ponad sto lat, czyli od czasów swego powstania, stał się jednym z najbardziej pojemnych i barwnych gatunków. Często romansuje z innymi stylistykami muzycznymi – klasyką, muzyką etniczną czy bardziej masową kulturą rozrywkową.

Koncert "Subiektywna historia polskiego jazzu", który odbył się w Filharmonii Szczecińskiej w listopadzie 2018 roku, retransmitowaliśmy na antenie Trójki w niedzielę 3 lutego.

W swej historii jazz charakteryzowany bywał przez konkretne ośrodki, w których powstawał, np. jazz nowoorleański, West Coast Jazz, unikalny jazz skandynawski. Czy istnieje zatem jakiś charakterystyczny rys, który łączy polski jazz? Różnorodność artystów, którzy wystąpili podczas koncertu "Subiektywna historia polskiego jazzu", potwierdza, że jazz to gatunek, który najbardziej na świecie nie lubi zaszufladkowania.

Setna rocznica niepodległości Polski była doskonałym pretekstem do przedstawienia muzycznej, subiektywnej historii polskiego jazzu. Z tej okazji w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie odbył się wyjątkowy koncert. Do współpracy zaproszono zespół Jazzpospolita, który zabrał słuchaczy w podróż po historii polskiego jazzu, odwołując się tym samym do jej najważniejszych momentów.

Na scenę został zaproszony również Atom Jazz Quartet, który tworzy wybuchowe zestawienie klasycznej obsady kwartetu smyczkowego z jazzową stylistyką.

Tę różnorodną jazzową obsadę koncertu uzupełnili niezwykli soliści: trębacz Tomek Dąbrowski, wokalistka Gaba Kulka i saksofonista Maciej Obara.

(mat. promocyjne)

Polecane