"Kandyd", czyli "Uprawa ogródka"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Kandyd", czyli "Uprawa ogródka"
Romuald Wicza-Pokojski, Przemysław Bluszcz i Anna Wieczur-BluszczFoto: Wojciech Dorosz/PR

Voltaire (Francois Marie Arouet) napisał powiastkę filozoficzną pod tytułem "Kandyd, czyli optymizm" w 1759 roku. Uznana za jego najwybitniejsze dzieło, inspirowała twórców przez ponad dwa wieki.

Posłuchaj

"Kandyd", czyli "Uprawa ogródka" (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

200 lat później, czyli w 1956 roku, stała się m.in. podstawą libretta opery Leonarda Bernsteina. I znów sukces, opera ta należy bowiem do jego najsłynniejszych dzieł. Historia Kandyda – powszechnie znana – to opowieść o podróży przez świat, podczas której przekonuje się on, że jednak nie jest ten świat "najlepszym z możliwych", o czym zapewniał go mędrzec Pangloss, głoszący leibnizowską filozofię optymizmu. W finale podróży Kandyd wyznaje, że pozostaje nam "uprawiać nasz ogródek". To w dużym uproszczeniu, ale trudno z autorem powiastki nie zgodzić się.

Romuald Wicza-Pokojski Romuald Wicza-Pokojski

Romuald Wicza-Pokojski – dyrektor Opery Bałtyckiej – zaplanował na Sylwestra 2018 premierę "Kandyda", reżyserię powierzając debiutującej w tym gatunku, doświadczonej reżyser teatralnej – Annie Wieczur-Bluszcz. Zaprosił także Przemysława Bluszcza, który wystąpi w roli narratora. Orkiestrą i chórem dyryguje dyrektor muzyczny Opery Bałtyckiej, Brazylijczyk od lat mieszkający w Polsce, Jose Maria Florencio. Anna Wieczur-Bluszcz natomiast zaprosiła do współpracy Leszka Bzdyla – tancerza i choreografa, który, jak okazało się, także w operze debiutuje.

Anna Wieczur-Bluszcz Anna Wieczur-Bluszcz

Gośćmi ostatniego w tym roku wydania MBK, kolejnego specjalnego oraz z operą w roli głównej, byli: Anna Wieczur-Bluszcz, Przemysław Bluszcz oraz Romuald Wicza-Pokojski. Ten rodzaj optymizmu, w oświeceniowym wydaniu, odpowiadając nam, stanowi wymarzone przesłanie na zamknięcie starego i otwarcie nowego roku.

 Przemysław Bluszcz Przemysław Bluszcz

Okładka książki "Sto lat. Książka życzeń" Wojciecha Bonowicza Okładka książki "Sto lat. Książka życzeń" Wojciecha Bonowicza

W refleksyjnie-radosny nastrój może nas też wprawić książka, o której przed Świętami rozmawiałam z jej autorem – Wojciechem Bonowiczem. To – pod symptomatycznym tytułem – "Sto lat. Książka życzeń". "Książka życzeń" nie jest obszerną pozycją, za to bardzo atrakcyjnie wydaną przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Tekstom towarzyszą bowiem reprodukcje zdjęć ze zbiorów muzeum. Same natomiast mini-eseje, poświęcone tytułowym życzeniom, są momentami zabawne, momentami wzruszające i mogą stanowić swoisty instruktaż dla większości z nas, mamy bowiem zazwyczaj kłopot z formułowaniem życzeń. Prosimy przyjąć ją jako prezent noworoczny.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 30.12.2018 
Godzina emisji: 21.08

Polecane